Borsa Haberleri

eBay GittiGidiyor Operasyonlarını Durduruyor!

June 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
eBay GittiGidiyor Operasyonlarını Durduruyor!

2011’de GittiGidiyor hisselerinin çoğunluğunu satın alan eBay (EBAY), platformun faaliyetlerini durduracağını açıkladı.

Bu açıklamaya göre ünlü e-ticaret devi 2022 yılının Eylül ayından itibaren GittiGidiyor operasyonlarına son verecek. Açıklamada 2011 yılından beri faaliyetlerine bağımsız olarak devam eden e-ticaret platformunun kapatılma gerekçesine de yer verildi. eBay yetkilileri bu zorlu stratejik kararın piyasada değişen dinamiklere bağlı olarak alındığını aktardı. Bu karardan sonra ilgili platformda bulunan alıcıların ve satıcıların son işlem tarihi de merak konusu oldu.

Satıcı hesapları 5 Eylül’de kapanacak

eBay yetkililerinin yaptığı açıklamalarda GittiGidiyor’da satış yapanların son işlem tarihine de yer verildi. Kapatma sürecinin alıcı ve satıcılar ile işbirliği içinde yürütüleceği de açıklamalara eklendi. 20 Haziran tarihinde yapılan açıklamaya göre artık GittiGidiyor’da yeni ürün listelenmeyecek.

İlgili platformda ticari faaliyet yürüten satıcılar, tamamlanmamış işlemleri için 5 Eylül’e kadar hesaplarına erişim sağlayabilecek. Ancak bu tarihten sonra GittiGidiyor üzerinden herhangi bir ürün satışı mümkün olmayacak. Alıcıların ise 18 Temmuz tarihine kadar platform üzerinden alışveriş yapabileceği belirtildi. Alıcılar ve satıcılar, GittiGidiyor’daki “hesabım” bölümüne bahsi geçen tarihlere kadar erişim sağlayabilecekler.

GittiGidiyor’un kapatılması eBay hisselerinin ikinci çeyrek sonuçlarını etkilemiyor

eBay açıklamalarına göre GittiGidiyor operasyonlarının durdurulması, şirketin ikinci çeyreğe ait bilançosunda belirgin bir fark oluşturmayacak. Bu karar sonucunda ünlü e-ticaret devinin yıllık mali raporlarında ve konsolide alıcı sayısında önemli bir değişiklik olmayacağı belirtildi. Bu açıklamaya referans olarak şirketin 2022’nin son çeyreğinde 4 milyon aktif GittiGidiyor kullanıcısı elde etmesi verildi.