Borsa Haberleri

eBay Bilanço Özeti: Beklentilerin Üzerinde Sonuçlar

November 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
eBay Bilanço Özeti: Beklentilerin Üzerinde Sonuçlar

● eBay (EBAY)’in çarşamba günü açıklanan çeyrek sonuçları, enflasyon sebebiyle daha temkinli davranan tüketicilerin yenilenmiş ürünlere yönelmesi ve e-ticaret platformunun lüks tüketim malları yelpazesini genişleterek bundan olumlu sonuçlar almasıyla, Wall Street hedeflerini geride bıraktı.

● Üçüncü çeyrek kazancı 5% azalarak 2,4 milyar dolara düşmesine rağmen, 2,32 milyar dolar olan tahminleri aştı. Düzeltmeler yapıldıktan sonra, 1 dolar olan hisse başı kâr, beklentilerin 7 sent üzerinde gerçekleşti.

● Şirket tatil dönemi için kazanç beklentisini hâlâ tahminlerin biraz altında tutuyor. Ancak kapanış sonrası piyasada şirket hisselerinin 8% değer kazanmasını sağlayan yatırımcılar bunu önemsememiş gibi görünüyor.

● eBay CEO’su Jamie Iannone analistlere verdiği demeçte, “Büyük pazarlarımızdaki tüketiciler kalıcı enflasyon, yüksek faiz oranları ve artan ev enerji maliyetleri ile karşı karşıya kaldıkça, daha iyi fiyatlar için giderek daha fazla eBay’e yöneliyorlar.” dedi.

● Üst yönetim yine de tatil alışveriş sezonu öncesinde güçlü Amerikan Doları, Avrupa’nın derinleşen enerji krizi ve tüketici güvenindeki zayıflama gibi belirsizlikler konusunda uyarıda bulundu.

● Benchmark analisti Daniel Kurnos, “eBay, ‘hevesli’ alıcı kitlesinin en yoğun ürün kategorilerindeki harcamalarını azaltması riskiyle karşı karşıya ve uluslararası etkilere hâlâ önemli ölçüde açık… Ancak çok daha düşük bir çıta belirleyen eBay, şimdiden önemli bir indirim yaparak hizmet veriyor.” şeklinde konuştu.

● Şirketin hisseleri bu yıl yaklaşık 40% değer kaybetti.

eBay Bilanço Özeti: Beklentilerin Üzerinde Sonuçlar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters