Kripto Para Haberleri

Düşüş Devam Ediyor: Bitcoin Bu Kez Makro Göstergelerden Darbe Aldı

Nisan 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Düşüş Devam Ediyor: Bitcoin Bu Kez Makro Göstergelerden Darbe Aldı

Kripto para birimlerinin belirleyicisi Bitcoin, giderek yaklaşmakta olan yarılanma öncesinde volatiletinin devam etmesiyle ekside seyretmeye devam ediyor. Ancak görünüşe göre bu kez Bitcoin’deki düşüş makro göstergelerden etkileniyor gibi görünüyor.

Toplam 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Bitcoin, gün içinde 65 bin doları gördükten sonra TSİ 17.20’de hafif toparlanarak 66 bin 600 doların üzerinde işlem gördü. Öte yandan piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi Ether de 3 bin 350 dolar civarında seyretti. 

Öte yandan makro görünümde, ABD piyasalarında bir süredir güçlü ekonomik veriler etkili oluyor. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, süregelen enflasyon ve beklenmedik derecede güçlü imalat faaliyeti nedeniyle 4,40% ile iki haftanın en yüksek seviyesini gördü. 

Risksiz faiz olarak adlandırılan tahvil getirisinin yükselmesi, genellikle riskli varlıklardan ve altın gibi sıfır getirili yatırımlardan para çıkışını teşvik eder. Ancak enflasyon koruması hamlelerine rağmen, Tayvan’daki deprem ve Ortadoğu’daki çatışmalar gibi jeopolitik gerilimlerin güvenli liman talebini artırmasıyla altın gücünü korudu. 

Pythagoras Investments’tan Semir Gabeljic, “Bitcoin 65 bin dolara kadar geriledi, bunun nedeni çoğunlukla faiz oranlarındaki son makro görünüm ve artan Hazine tahvili getirileridir. Daha yüksek faiz oranı ortamları tipik olarak yatırımcıların risk iştahını azaltma eğilimindedir.” diyor.

ABD’de hafta başından bu yana açıklanan bir dizi veri, faiz indirimlerine yönelik beklentilerde de hafif bir sarsıntıya yol açtı. CME Fed Watch aracı, mayıs ayındaki FOMC toplantısından sonra faizlerin sabit kalma olasılığının 97% seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Öte yandan Coinglass verileri, son 24 saat içinde 245 milyon doların üzerinde uzun pozisyonun tasfiye edildiğini ve 60 milyon dolarlık Bitcoin pozisyonunun elden çıkarıldığını gösteriyor.

Presto’dan Jun-Young Heo, “Son zamanlarda bitcoin ETF girişleri durgunlaştığından ve BTC ve ETH piyasa fiyatları 20 günlük hareketli ortalamanın altına düştüğünden, bazı trend takipçileri mevcut düşüşü iki ay süren bir rallinin sonu olarak değerlendirebilirdi.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CoinDesk