Düşük Komisyonlu Masrafsız Yatırım Dönemi

March 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Düşük Komisyonlu Masrafsız Yatırım Dönemi

İşlem Hacmine Göre Avantajlı Komisyon Oranları 

Borsa İstanbul’da işlemlerinde geçerli herkese açık, şeffaf komisyon oranlarını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsin.

Düşük Komisyonlu Masrafsız Yatırım Dönemi

Hacme Göre Değişen Komisyon Oranlarına Bir Örnek

“İşlem hacmine göre komisyon oranları” denilince biraz karışık gelmiş olabilir. “Neye göre değişiyor?” diyor da olabilirsin. Dilersen hemen birkaç örnekle bu konuyu biraz daha açalım.

Komisyon oranları değişkendir ve ay içerisinde bu oranlar hacme göre farklılık gösterebilir. 

İlk defa işlem yapmaya başladıysan o ay onbinde 4 oranıyla başlarsın. Ondan önceki ay yüksek hacimli işlem yaparak daha iyi bir bareme gelmişsen, bir sonraki ay geldiğin bu bareme denk düşen hacme göre komisyon ödemeye başlarsın.

Örneğin; 

Şubat ayında ilk defa işlem yapmaya başladın diyelim. Şubat ayında yaptığın işlemlerle 90.000 TL’lik hacim gerçekleştirdin. Bu işlemler için onbinde 4 komisyon ödersin.

İşlem hacmin;

  • 100.000 TL’yi geçtiğinde onbinde 3,
  • 1.000.000 TL’yi geçtiğinde onbinde 2,
  • 5.000.000 TL’yi geçtiğinde ise onbinde 1 ödersin.

Peki, sonra? Bir sonraki ayda onbinde 4 ile değil, o ay ulaşmış olduğun hacme karşılık gelen komisyon oranı ile başlarsın. Yani ilgili ay içerisinde yaptığın hacim, takip eden ay içerisinde hangi oranla komisyon ödemeye başlayacağını da belirler.

Düşük Komisyonlu Masrafsız Yatırım Dönemi

Peki, Komisyon Dışında Ekstra Masraflar Var mı? 

Midas yatırım hesabında; takas payı, saklama ücreti, hesap işletim ücreti gibi ek ücretler yok! MKK ve BIST tarafından talep edilen ücretleri de senin yerine Midas karşılıyor. BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) ise komisyona dahil değildir.

Aracılık hizmetleri, Sermaye Piyasası tarafından yetkilendirilen lisanslı Midas Menkul Değerler A.Ş aracılığıyla sunulmaktadır.