Bültenler

Düşük Faiz Oranları Fiyatlanırken, Gelecek Enflasyon Verisi Korkutuyor…

March 31, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Düşük Faiz Oranları Fiyatlanırken, Gelecek Enflasyon Verisi Korkutuyor…

Bankacılık sektöründeki korkuların hafiflemesi ve ABD ekonomik verilerinin faiz oranlarında zirveye gelindiğine dair umutları desteklemesi nedeniyle, Nasdaq Composite son olarak şubat ortalarında görülen seviyelere gelmesinin ardından peş peşe değer artışları kaydetti ve ABD hisseleri dünkü seansı yükselişle kapattı.

Analist Yorumu

BN Capital analisti Leo Nelissen: “Üç FED yetkilisinin; şayet zorunlu hale gelirse, enflasyonla mücadele için daha yüksek faiz oranlarının ve daha fazla sıkılaştırma politikasının uygun olacağını ağızlarından kaçırmasına rağmen hisseler oldukça güçlü bir şekilde günü tamamladı.

Sorun şu ki; borsalarda, FED’in daha fazla faiz artırımı yapmaktan kaçınma olasılığının 50%’den fazla fiyatlandığı görülüyor. Bu yıl için zımni sıfır faiz indirimi olasılığı ise 2%’nin altına düştü. Enflasyonun önümüzdeki aylarda inatçılığını sürdürdüğü görülürse, borsalar bu olasılığı yeniden fiyatlandırmak zorunda kalacak ve bu da bizi S&P 500’de 4.200 puan bandına götüreceği için yatırımcılar açısından risk/ödül oranı cazibesini yitirecek.

Borsayı Hareket Ettirenler

  1. Dün gerçekleşen rallinin bıraktığı etkiler 
  2. Şubat ayına ait Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi’nde kendini gösterecek olan son enflasyon verisinin yarın açıklanmasından önce yaşanan bazı tereddütler 
  3. S&P 500’ün 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkması (4.017) 
  4. Mega piyasa değerli şirketler ve çip üreticilerinin verdiği göreli güç  
  5. Bankacılık sektöründe yeniden ortaya çıkan satış baskısı

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, İsteğe Bağlı Tüketim Malları, Malzeme, Bilgi Teknolojileri

Zayıf: Finansal Hizmetler

Öne Çıkan Hisseler

Roku (ROKU, -3,58%) hisseleri, dijital yayın şirketinin 200 çalışanını işten çıkaracağını ve bazı ofislerini kapatacağını açıklamasının ardından dünkü seansı 3,6%’lık bir düşüşle kapattı.

EVgo (EVGO, +22,09%) hisseleri, elektrikli araç şarj altyapısı şirketinin beklentilerin yaklaşık 4 kat üzerine çıkan ve kayıpları ciddi oranda azaltan bir gelir açıklamasının ardından 22,1%’lik bir ralli gerçekleştirdi.

Mobilya perakende şirketi Restoration Hardware’in işletmeciliğini yapan RH (RH, -3,29%), yavaşlayan ekonomiden doğan zorlukların devam etmesi nedeniyle son çeyrekte kâr ve satışlarının azaldığını duyurmasının ardından 3,3% değer kaybetti.

Bed Bath & Beyond (BBBY, -26,23%), 300 milyon dolarlık bir hisse arzı gerçekleştirdiği için iflas başvuru yapmasının gerekebileceği konusunda tekrar uyarılarda bulunmasının ardından 26,2%’lik bir düşüş kaydetti.

Düşük Faiz Oranları Fiyatlanırken, Gelecek Enflasyon Verisi Korkutuyor...

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı