Durgunluk Döneminde Bile İyi Performans Gösteren Hisseler

June 20, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Durgunluk Döneminde Bile İyi Performans Gösteren Hisseler

Kilit noktalar:

  • Borsalarda düşüş trendi devam ediyor. 
  • FED’in daha agresif bir faiz politikası izleyebilme ihtimali hisse senetlerinde volatiliteye sebep oluyor.
  • Risk sermayedarı Kevin O’Leary yaptığı bir açıklamada, portföyündeki hisseler üzerinden risksiz ve sıfırı görmeyecek şirketlere yatırım yapmanın mantıklı olduğunu söyledi.
  • Bu şirketler arasında ise Moderna (MRNA) ve Pfizer (PFE) yer alıyor.

Amerikan borsa endekslerinin yılbaşından bu yana düşüş yaşadığından bahsetmiştik. 13 Haziran haftası S&P 500 endeksi, 2020’den bu yana en kötü haftasını yaşadı ve Nasdaq endeksi de haftayı 4,8% düşüşle kapattı.

Piyasalar böyleyken risk sermayedarı Kevin O’Leary ise yakın zamanda CNBC’nin “Squawk Box Asia” isimli programında yaptığı bir açıklamada, şu an “borsayı zamanlama”nın boşa çaba olduğunu söyledi. Bunun yerine O’Leary, sürdürülebilir olduğunu düşündüğü şirketlere sahip olmayı tercih ettiğini belirterek “Sahip olmaktan hoşlandığım hisseler, asla sıfıra düşmeyen veya sert piyasa koşullarına rağmen temettü ödemeye devam eden hisselerdir. Mesela Moderna, Pfizer ve Procter & Gamble gibi çok sürdürülebilir şirketler var.” dedi.

Peki, Neden Bu Şirketler?

Moderna (MRNA) ve Pfizer’ın (PFE) ikisi de ilaç firmalarıdır. Genellikle önemli miktarda nakit akışına ve istikrarlı temettülere sahip oldukları (Bu iki şirketten yalnızca Pfizer temettü vermektedir) için daha dayanıklı olarak görülen bir sektörün içerisindeler.

Her iki şirket de küresel Covid-19 aşılama çalışmalarında büyük bir rol üstlendi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), geçtiğimiz hafta Pfizer ve Moderna’nın bebekler ve küçük çocuklar için olan COVID-19 aşılarını onayladı. Bu mRNA tabanlı aşı üreticilerinin satışlarını artırmaya yardımcı olabilecek bir hareket.

Risk sermayedarı O’Leary’nin portföyünün yaklaşık 4,5%’ini bu biyofarmasötik şirketler, yaklaşık 20%’sini ise genel sağlık sektörü oluşturuyor.

Yatırımcılar ekonomik darboğazın daha az etkilediği ve nispeten istikrarlı kazanç artışı gösterdikleri için temel tüketici ürünleri satan şirketleri de seviyor. Bu şirketlerin arasında O’Leary’nin portföyünde olan bir isim ise dikkat çekiyor: Procter & Gamble (PG) 

O’Leary bu şirketlerin güçlü bilançolarına ek olarak, yatırımcılarına temettü olarak dağıtılan iyi bir nakit akışları olduğu için de sevdiğini belirtiyor. 

Bu yıl üç hisse de düşüşteydi fakat P&G ve Pfizer temettü ödemeye devam etti. P&G’nin temettü verimi 2,76% iken Pfizer’inki 3,4%’tür. Moderna ise henüz bir temettü ödemesi yapmıyor.

Sermayedar O’Leary’nin Son Satın Alımları

Risk sermayedar O’Leary’nin portföyü senin de ilgini çektiyse yakın zamanda Walt Disney (DIS), Adobe (ADBE) ve DocuSign (DOCU) hisselerini de açıkladığını söylediğini de belirtmek isteriz. O’Leary hisse senetlerinin “çok” düştüğünü kabul ediyor ancak bir noktada geri döneceklerinden de oldukça emin.

Ayrıca portföyündeki riski nasıl yönettiği konusunda  “Çeşitlendirmeye sahip olmalısınız!” görüşüne dayanan herhangi bir sektörde asla 20%’den fazla ve herhangi bir hissede 5%’den fazla ağırlığa sahip olmama rotasının on yıllardır kendisi için “çalışan bir strateji” olduğunu vurguluyor.

Durgunluk Döneminde Bile İyi Performans Gösteren Hisseler

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı