Borsa Haberleri

Dünyanın İlk Ucuz Güneş Enerjili Aracı: 25 Bin Dolarlık Sono Motors Sion

October 31, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Dünyanın İlk Ucuz Güneş Enerjili Aracı: 25 Bin Dolarlık Sono Motors Sion

● Alman şirket Sono Motors, 2023 ortalarında Avrupa’da güneş enerjisiyle çalışan bir elektrikli araç piyasaya süreceğini açıkladı.

Sono, Sion adını verdiği söz konusu aracı nihai yurt içi piyasa lansmanı beklentisiyle ABD’de bir tura çıkardı. 

● 25 bin dolar fiyat etiketi olan araç, ABD pazarındaki çoğu elektrikli araçtan daha ucuz.

● Araçta; tavan, kapılar, çamurluk, kaporta gibi dış yüzeyi boyunca 465 entegre solar yarı hücresi bulunuyor.

● Daha uzun sürecek seyahatler içinse, Çinli elektrikli araç ve batarya devi BYD’nin imal ettiği 190 mil menzile sahip lityum demir fosfat batarya ile donatılmış. 

Sono, Sion’u üretmesi için Finli şirket Valmet Automotive ile anlaşmalı. Şirketten yapılan açıklamada, Avrupa’da araç için şimdiden 42 bin sipariş olduğu ifade edildi. 

● Hedef, 2030’a kadar 257 bin üretim. 

● CEO Laurin Hahn: “Yaygın bir teknoloji olabilecek potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Misyonumuz, her araçta solar güç olması çünkü bu gücü kullanmamanın bir anlamı yok. Çok uygun maliyetli. Aracın ürün reçetesine çok masraf da eklemiyor. O yüzden bunu entegre etmemenin hiçbir sebebi olamaz.”

Dünyanın İlk Ucuz Güneş Enerjili Aracı: 25 Bin Dolarlık Sono Motors Sion

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC