Borsa Haberleri

Dünyanın En Sürdürülebilir Otomobilini Üreten Fisker’in Hisseleri Yükselebilir!

September 19, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Dünyanın En Sürdürülebilir Otomobilini Üreten Fisker’in Hisseleri Yükselebilir!

Varlık yönetim firması Needham, elektrikli araç sektöründeki artan talebin Fisker (FSR) başta olmak üzere bir dizi elektrikli araç hissesine fayda sağlayacağını söyledi.

Henrik Fisker tarafından yönetilen Fisker’in yeni ve elektrikli SUV modeli olan Ocean’a ilgi oldukça yüksek! Dünyanın en sürdürülebilir otomobili olarak lanse edilen Ocean, özellikle içinde ve dışında kullanılan malzemelerin geri dönüşüm oranıyla adeta referans noktası olabilecek gibi gözüküyor. Kokpitte kullanılan plastik malzemelerin tamamında geri dönüştürülmüş ürünler kullanılıyor. Aracın opsiyon listesinde ise tavana entegre güneş paneli, aktif trafik asistanı, ambiyans aydınlatma, ısıtmalı koltuklar ve otomatik park desteği dikkat çekiyor.

Dünyanın En Sürdürülebilir Otomobilini Üreten Fisker’in Hisseleri Yükselebilir!

Elektrikli araçların her geçen gün daha fazla benimsenmesine ve SUV’lere yönelik artan talebe bağlı olarak Needham, Fisker hisselerine “AL” notu verdi. 

Öte yandan Needham, Tesla (TSLA) hisselerindeki “DÜŞÜK AĞIRLIK” notunu “TUT” olarak değiştirdi. “TUT” notu, mevcut pozisyonu olan yatırımcıların ilgili hisseyi satmaması, olmayanların ise almaması gerektiğini ifade eder. Ayrıca firma, Rivian Automotive (RIVN) ve Lucid (LCID) şirketleri için de sırasıyla “TUT” ve “DÜŞÜK AĞIRLIK” notlarını verdi. 

Needham genel müdürü Vikram Bagri müşterileriyle paylaştığı bir notta, “Temel görüşümüz, elektrikli araçlar için yapılan büyüme tahminlerinin hâlâ bir hayli muhafazakâr olduğu yönünde.” ifadelerini kullandı.

Fisker, Needham’ın EV Alanındaki Favori Şirketi Durumunda

Bu yıl 41%’den fazla değer kaybı yaşayan Fisker (FSR), Needham’ın elektrikli araç alanında favori şirketi. Vikram Bagri, şirketin iş stratejisini ve uzmanlaştığı SUV araçlara artan talebe dikkat çekerek Fisker’in hisselerinin cazip olduğunu belirtiyor. 

Bagri, konuya ilişkin “SUV’ların popülaritesi, Fisker için yaptığımız tahminlerin muhafazakâr kalmasına neden olabilir. Çünkü SUV’ler AB ve ABD’deki toplam otomobil satışlarının sırasıyla yaklaşık 45% ve 50%’sini oluşturuyor.” dedi. Şayet bu oranlar sürdürülürse 2030 yılında ABD ve AB de satılan araçlar, FSR’nin elektrikli araç SUV pazar payını 5% seviyesine çıkaracak.

Needham, Tesla Hisselerindeki Notunu Değiştirdi

Needham, yatırımcılara Tesla (TSLA) hisseleri için de “TUT” notu verdi. Vikram Bagri ise şirketin Çin’deki hâkimiyetini ve orijinal ürün üreticilerine karşı pazar payının bir kısmını kaybettiğini belirtti. Elektrikli araç devinin hisseleri bu yıl yaklaşık 21% geriledi. 

Bagri, şirketin değerleme primini ve olası üretim sorunlarını ileri sürerek Lucid (LCID) için “DÜŞÜK AĞIRLIK”, yani hisselerdeki ağırlığı azaltma yönünde not verdi. Bagri, “Şirketin yüksek profilli çalışanlarını kaybetmesine bağlı olarak yazılım geliştirme ve üretim alanında daha zor engellerle karşılaşacağını düşünüyoruz” dedi. LCID hisseleri, 57,55 dolar olan 52 haftanın en yüksek seviyesinden geriledi. Bu yılın başından bu yana hisseler 58% düştü.