Bültenler

Dün Yeşillenen Borsalar, İçimize Bir Nebze Olsa Su Serpti

Temmuz 6, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Dün Yeşillenen Borsalar, İçimize Bir Nebze Olsa Su Serpti

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Endeksler geçtiğimiz gün ekonomik durgunluk endişeleriyle birlikte güne karışık seyirle başlasalar da S&P500 ve NASDAQ, günü yükselişle tamamlayarak içimize bir nebze su serpti.
 • Petrol: Dün borsaların odak noktasında petrol fiyatlarındaki sert düşüş vardı. Resesyon olasılığı petrole olan talebin düşeceği endişesini oluştururken, petrol fiyatları da 10%’dan fazla düşüş yaşadı.
 • Enflasyon: Faiz artırımlarının nedeni yüksek enflasyon, enflasyonun en büyük ateşleyicisi de yüksek enerji fiyatları olunca, petrol fiyatlarındaki düşüş yatırımcılar tarafından olumlu yorumlanıyor.
 • Dolar/TL: Faiz artışları ile ABD doları “güvenli liman” olarak görülürken, yükselişine devam ediyor. Yüksek enflasyon, değeri düşen dolar demek olduğu için, değeri yükselen dolar ABD enflasyonu açısından olumlu yorumlandı. Fakat bizim için ise pek de olumlu olmadı. Dolar/TL kuru dün tekrar 17 seviyelerine yükseldi.
 • Bu akşam TSİ 21.00’de FED’in haziran ayı toplantısının tutanakları paylaşılacak. Tutanaklar, enflasyon ve ekonomik durgunluk ortamında FED’in aksiyonlarına ilişkin daha detaylı ipuçları verebilir ve temmuz ayı toplantısı için 75 baz puanlık faiz artırımı beklentisini güçlendirebilir.
Dün Yeşillenen Borsalar, İçimize Bir Nebze Olsa Su Serpti

💎 Değerli Madenler

Altın, bozulan ABD ekonomik görünümüne ilişkin verilerin ekonomik durgunluk yani resesyon endişelerine sebep olması ve yatırımcıların diğer güvenli liman dolara yönelmesiyle 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. 

 • Yatırımcılar faiz artırımlarının yaşandığı bir sıkılaşma sürecinde faiz getirisi de olmasından kaynaklı doları daha güvenli buluyor. Bugün açıklanacak FED toplantı tutanakları da son toplantıdaki faiz kararı hakkında detayları aktaracağı için altın fiyatları üzerinde etkili olabilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, ekonomik durgunluğun petrole olan talebi azaltacağı endişeleriyle üçüncü çeyrekte volatil hareketler sergiliyor. Goldman Sachs ve JP Morgan’ın güçlü petrol hedef fiyatlarından sonra dün Citigroup analistlerinin hazırladığı küresel emtia raporunda resesyon sebebiyle petrolün yılın ikinci yarısında 70 doların altına düşebileceğini belirtmesi petrolde sert satışları beraberinde getirdi. Satışlarla birlikte 100 doların altına düşen petrol bu sabah tekrar 104 dolar seviyesine yükseldi.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Dün Yeşillenen Borsalar, İçimize Bir Nebze Olsa Su Serpti

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Dün Yeşillenen Borsalar, İçimize Bir Nebze Olsa Su Serpti

Ford Motor (F)

 • Ford Motor dün, üç aylık araç satışlarında analist beklentilerinin altında kalsa da hafif bir artış bildirdi. Kaynak

 • Şirket, ikinci çeyrekte satışların bir önceki yıla göre 1,8% artarak 483.688 yeni araca ulaştığını, ancak sonuçların haziran ayında iyileştiğini ve haziran ayı için 31,5% arttığını belirtti. Analistler, şirketin satışlarının 3,3% ile 5,1% arasında artmasını bekliyordu.

 • Ford’un sonuçları, genel satışların bir önceki yıla göre 19% ile 21% arasında düşeceği tahmin edildiğinden, çeyrek boyunca endüstriyi kolayca geride bıraktı. Otomobil üreticileri, küresel bir yarı iletken çip ve diğer önemli otomotiv bileşenleri sıkıntısı nedeniyle üretim kesintilerinden büyük zarar gören bayi envanterlerini yeniden oluşturmak için uğraşıyorlar.

 • Öte yandan şirketin elektrikli F-150 Lightning satışları artmaya devam ediyor. Ford, mayıs ayı sonunda satışa çıktığından bu yana, haziran ayında ki satışların 1.837′si de dahil olmak üzere 2.296 kamyon sattığını söyledi. Ayrıca şirket, elektrikli aracı F-150 Lightning, Mustang Mach-E ve E-Transit satışlarının haziran ayında bir yıl öncesine göre 76,6% artarak 4.353′e yükseldiğini söyledi. 
Dün Yeşillenen Borsalar, İçimize Bir Nebze Olsa Su Serpti

Astrazeneca (AZN)

 • İlaç devi AstraZeneca, biyoteknoloji firması TeneoTwo’yu 1,27 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını duyurdu. Kaynak

 • Şirket, 100 milyon dolarlık bir ön ödeme karşılığında tüm ödenmemiş öz sermayeyi alacak ve 1,17 milyar dolara varan ek ödemeler yapacak. Satın almanın, gerekli izinlerin alınmasının ardından 2022’nin üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

 • AstraZeneca, bu satın almayla birlikte hematolojik kanserlere karşı tedavilerde ürünlerini genişletmeyi hedefliyor.
Dün Yeşillenen Borsalar, İçimize Bir Nebze Olsa Su Serpti

Roblox (RBLX)

 • Roblox salı günü, 14%’lük yükselişle iki buçuk ayın en yüksek seviyesine geldi.

 • Hisseler, Reddit’in WallStreetBets başlığında, bir dizi “meme, popüler hisse senedi” tartışmaları sonrası yükseldi. Kaynak

 • Genel olarak bakıldığında Roblox, ilk çeyrekte yıldan yıla 39% gelir artışı bildirdi, ancak bir gelir ölçüsü olan rezervasyonlar 3% düştü. Bu eğilim nisan ayında daha da kötüleşti ve rezervasyonlar yıldan yıla 8% ile 10% arasındaki düşüşü hızlandırdı. Haziran ayında şirket, mayıs ayı rezervasyonlarının yıllık 9% ile 11% arasında düştüğünü tahmin etti. Rezervasyonlar, oyuncuların giyim, koleksiyon veya aksesuar gibi öğeleri satın alarak avatarlarını yükseltmek için oyun içinde harcayabilecekleri Roblox’un sanal para birimi “Robux” ile ilgilidir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti