Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Dow Jones’un Temettüleri – 2022

Ocak 13, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Dow Jones’un Temettüleri – 2022

Temettü yatırımcılığı; diğer yatırım stratejilerinden farklı olarak, yatırım yapılan şirketlerin kârına ortak olmayı, böylece düzenli ve pasif gelir elde etmeyi hedefler. Günlük al-sat işlemlerinden farklı olarak yatırımcılar, temettü yatırımlarına bağlı olarak aylık, çeyreklik, 6 ayda bir veya yıllık olarak şirketlerin kârlarından pay alır.

🛫 Temettü yatırımcılığını, kıtalar arası uzun bir uçak yolculuğu gibi düşünebiliriz. Arkadaşımızın evine gider gibi hazırlıksız bir şekilde çıkarsak bu yolculuğa, işler planladığımız gibi gitmeyebilir. Nelere ihtiyacımız olacağını iyi hesaplamalı, uzun bir yolculuk olacağı için kısa vadeli değil, uzun vadeli düşünmeliyiz.

Temettü yatırımcılığı da aynen böyle, uzun vadeli bir yolculuktur. Yatırım yapacağımız şirketleri bir süzgeçten geçirmeli; nelere dikkat edeceğimizi, çantamızda hangi şirketlerin bulunacağını iyi seçmeli ve günübirlik düşünmemeliyiz. Sürdürülebilir, uzun dönemli bir başarı; iyi bir temettü şirketi için fikir verir.

🐶 Dow’un Köpekleri

Oldukça garip bir başlık değil mi? Her ne kadar Türkçeye daha farklı bir şekilde çeviremiyor olsak da “Dogs of the Dow” diye adlandırılan bu strateji, ABD Borsalarındaki yatırımcıların en sık uyguladığı ve birçok yatırımcı tarafından en güvenilir sayılan temettü stratejilerinden biridir. Kısaca, Dow Jones endeksindeki en yüksek temettü verimine sahip ilk 10 şirket Dogs of Dow olarak adlandırılır.

Daha fazla ilerlemeden, nedir bu Dow? “Dow Jones”un kısaltması olan Dow, ABD’nin en büyük 3 borsa endeksinden biri olmanın yanı sıra dünyanın en önde gelen ve en çok takip edilen endeksleri arasındadır.

  • “Dow 30” olarak da bilinen bu endeksin içerisinde; Apple, Home Depot, McDonald’s, Microsoft, Coca-Cola, Visa ve Disney gibi ABD’nin en köklü ve öne çıkan 30 şirketi bulunur.

💵 Şimdi “Dow’un Köpekleri” stratejisine dönecek olursak… 

Aslında görece olarak uygulaması en kolay temettü stratejilerinden biridir. Her yıl ocak ayının başında Dow Jones’un içerisindeki 30 şirketten en çok temettü verimine sahip ilk 10 şirket seçilir. Yatırımcılar, kendi risk hassasiyetlerine göre ayırdıkları tutarı bu 10 şirkete bölüştürerek yatırımlarını yapar ve sene boyunca temettülerini biriktirir. 

Senenin sonunda ise kazandıkları tüm temettü miktarı ve yatırımlarını bir havuzda toplayıp bir sonraki senenin Dogs of the Dow listesini belirleyerek yine aynı stratejiyi uygularlar.

  • Böylece kazanılan temettüler yine temettü şirketlerine yatırılarak “bileşik temettü” geliri elde edilmesi hedeflenir. Yani temettünün de temettüsü kazanılır.

ABD Borsalarının geneline göre görece daha düşük F/K oranlarına ve daha yüksek temettü verimliliğine sahip olan “Dogs of the Dow” aynı zamanda değer hisseleri olarak da görülür. Bu yönüyle strateji, sadece temettü stratejisi değil, aynı zamanda bir değer yatırımı stratejisi olarak da bilinir.

💰 Dogs of the Dow Hisseleri – 2022

2022’de, geçen yıla oranla ufak bir şirket değişikliği gerçekleşti. 2021’in listesinde bulunan Cisco Systems, 2022’de yerini Intel’e bıraktı. Nasdaq’a göre temettü verimleri* ve hisse başına temettü miktarlarıyla** birlikte 2022’nin “Dogs of the Dow” listesi şöyle:

Dow Jones’un Temettüleri – 2022

👉 Dogs of the Dow, 2022 senesi için ortalama %3,8’lik bir temettü verimine sahipken Dow Jones’un tamamı için bu oran yalnızca %1,8.

*Grafikteki temettü verimleri Nasdaq’ın 7 Ocak tarihli makalesinden alınmıştır. 

**Hisse başına temettü tutarları Nasdaq.com sitesinin Hisse Temettü Tarihi sayfalarından derlenmiştir. 2021 yılında dağıttıkları hisse başına toplam temettü tutarını göstermektedir.

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Introducing the 2022 Dogs of the Dow: 10 High-Yield Blue Chips Paying up to 4.9%

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti