Bültenler

Dow Jones Rekor Seviyesine Yakın Kapandı

Dow Jones Rekor Seviyesine Yakın Kapandı
Google News Icon Takip Et

Dünkü enflasyon verilerinin, Fed’in bugünkü faiz açıklaması öncesi gelecek sene başlaması beklenen faiz indirimlerine yönelik iyimserliği beslemeye devam etmesiyle borsalar artıda kapandı. Hatta Dow Jones, tarihindeki en yüksek üçüncü seviyesinde kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,70%, S&P 500 0,46% ve Dow Jones 0,48% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Hisseler, Wall Street beklentileriyle büyük ölçüde uyumlu ancak beklenenden biraz daha sıcak bir enflasyon verisinin ardından yılın en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Ancak LPL Financial stratejisti Quincy Krosby, yatırımcılar için bugün öğleden sonra yapılacak Fed açıklaması öncesinde esasen bir bekleme modeline geri dönüldüğünü düşünüyor. Krosby, “Piyasa için şu anda en önemli şey Fed’in faiz indirimleri hakkındaki düşüncelerine netlik kazandırmak.” diyor. 

ABD’de enflasyon (TÜFE) aylık bazda 0,1% artarak aylık bir artış görülmeyeceği yönündeki beklentilerin biraz üzerinde geldi.

Yıllık enflasyon ise tahminlere paralel olarak 3,2%’den 3,1%’e geriledi. Gıda ve enerji fiyatlarından arındırılmış çekirdek enflasyon da aylık bazda 0,3%’e yükselirken yıllık bazda da beklentilere paralel olarak değişmedi.

CIBC Capital Markets ekonomisti Ali Jaffery’ye göre bu rakam “kötü ile iyi arasında bir yerde” geldi.

Yatırımcılar verilerin ardından giderek daha fazla olumlu gelişmelere odaklanmaya devam etti. Carson Group’tan Sonu Varghese, “Perdenin arkasına baktığınızda rakamlar aslında oldukça olumlu.” yorumunu yapıyor.

Varghese, çekirdek enflasyon rakamlarının ikinci el araba ve ev fiyatlarındaki artışlarla desteklendiğini ancak bu fiyat artışlarının zamanla azalacağını söyledi ve “Enflasyon düşüyor ama düz bir çizgide düşmüyor.” diye ekedi.

ClearBridge Investments yatırım stratejisi analisti Josh Jamner, yine de enflasyon trendinin “Fed’in 2%’lik hedefinin üzerinde kaldığını ve sonuna yaklaştığımız yolculuğun en zor kısmında olduğumuzu” söyledi.

Merkez bankasının bugün iki günlük toplantının sonunda borçlanma maliyetlerini 5,25% ile 5,50% aralığında sabit bırakması bekleniyor.

Ancak Krosby, Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısının ve nokta grafiği ile ilgili son açıklamanın yakından izleneceğini söyledi ve ekledi:

Piyasanın Fed’den duymak istediği şey, 2024 yılında bir faiz indiriminin mümkün olduğuna dair daha fazla teyit olacak.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Kasım ayı enflasyon verilerinin beklenildiği kadar iyi gelmemesine rağmen süregelen alım faaliyetleri

2. ABD Hazine tahvili getirilerinin düşmesi

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki artışın endeks performansını desteklemesi

4. Mevsimsel olarak piyasalar için güçlü dönemin etkileri

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Ham Madde, Teknoloji, Sanayi, Finans, Sağlık

Zayıf: Enerji, Kamu Hizmetleri, Emlak

Öne Çıkan Hisseler

Oracle (ORCL) hisseleri, şirketin mali ikinci çeyrek bilançosunda analist beklentilerinin oldukça altında rakamlar açıklamasının ardından 12,4% ekside kapandı. Şirketin bu dönemdeki 12,94 milyar dolarlık geliri, 13,05 milyar dolarlık konsensüsün altında kaldı. 

Ford Motor (F), F-150 Lightning isimli elektrikli kamyonetinin üretimini gözle görülür şekilde azaltacağı haberlerinin ardından 0,8% yükseldi. 

Choice Hotels International (CHH) hisseleri, ekonomik otel zincirinin Wyndham Hotels & Resorts için uzun süredir devam eden bir birleşme çabasına yönelik teklifinin ardından 1,9% düşüşle kapandı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı