B├╝ltenler

­čĺÁ D├Âviz Kurundaki Y├╝kseli┼č ┼×irketleri Nas─▒l Etkileyecek?

November 29, 2021 ÔÇó 3 dakika okuma s├╝resi
­čĺÁ D├Âviz Kurundaki Y├╝kseli┼č ┼×irketleri Nas─▒l Etkileyecek?

Son zamanlarda FED’in faiz artırımı ihtimalleriyle yükselen dolar endeksi, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değerlenen dolar ve çeşitli nedenlerle yurt içi piyasadan çıkış yapan yabancı yatırımcılardan dolayı USD/TRY’deki artış, son zamanlarda hızlanarak rekor seviyelere ulaştı.

Dövizdeki yükseliş ile birlikte bunun yurt içindeki şirketlere etkileri de önemli bir mesele olarak karşımıza çıkıyor.

TCMB’nin son iki ayda arka arkaya yaptığı faiz indirimleri sonrası artan döviz kuru, geçtiğimiz hafta yabancı bankaların Aralık ayında faiz artırımı beklentileri ardından geri çekildi.  

Biz de bu yazımızda, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler arasında elinde döviz varlıkları bulunduran ve satışlarını ağırlıklı olarak yurt dışına yapanları inceleyeceğiz.

Türkiye’de, 2021’in ilk yarısı itibarıyla toplam satışının yarısından fazlasını yurt dışına yapan şirket sayısı 47 olarak karşımıza çıkıyor.

Listenin en başında bulunan 10 şirketi ve yurt dışı satış paylarını aşağıdaki tabloda listeledik 👇🏼

2021/06 (Milyon TL)

­čĺÁ D├Âviz Kurundaki Y├╝kseli┼č ┼×irketleri Nas─▒l Etkileyecek?

Gelin listeye detaylı bir şekilde bakalım; 

İhracat rakamlarında büyüklük ve hisselerin derinliği göz önüne alındığında ise 47 şirketin bulunduğu listede; Vestel (VESTL), Arçelik (ARCLK), Ford Otosan (FROTO), Çimsa (CIMSA), Otokar (OTKAR), Türk Hava Yolları (THYAO) ve Tofaş (TOASO) gibi şirketler ön plana çıkıyor.

­čĺÁ D├Âviz Kurundaki Y├╝kseli┼č ┼×irketleri Nas─▒l Etkileyecek?
  • Vestel (VESTL)’in 14,215 milyon TL’lik cirosunun %80’lik kısmı yurt dışı satışlardan gelirken, yine aynı sektörde faaliyet gösteren Arçelik (ARCLK)’in 27,518 milyon TL’lik cirosunun 18,043 milyon TL’si yurt dışı satışlardan geliyor.
  • Pandeminin etkisiyle birlikte en çok etkilenen sektörlerden birinde faaliyet gösteren Türk Hava Yolları (THYAO)’nın ise 31,485 milyon TL’lik cirosunun %89’una denk gelen 28,151 milyon TL’si yurt dışı satışlardan elde ediliyor.
  • Türkiye’de otomotiv sektörünün önde gelen şirketlerinden Ford Otosan (FROTO) ve Tofaş (TOASO)’ın da cirosunun büyük bir kısmını yurt dışı satışları oluşturuyor. Ford Otosan’ın toplam cirosunun %74’üne denk gelen 19,891 milyon TL yurt dışı satışlardan geliyor. Tofaş’ta ise toplam cironun %50’sine denk gelen 7,034 milyon TL yurt dışı satışlardan elde ediliyor.
­čĺÁ D├Âviz Kurundaki Y├╝kseli┼č ┼×irketleri Nas─▒l Etkileyecek?

Listede olmayan fakat satışları dolayısıyla döviz geliri elde eden şirketlere baktığımızda ise karşımıza; Erdemir (EREGL), TÜPRAŞ (TUPRS), Kardemir (KRDMD) ve Koza (KOZAA) çıkıyor.

👉 Peki, Döviz Pozisyonlarında Durum Ne?

Şirketlerin ellerinde bulundurdukları döviz pozisyonlarına yakından baktığımızda; DOHOL, SISE, DEVA, ASELS ve ISDMR bu alanda tepede bulunan şirketler olarak yer alıyor.

Bu şirketler, Borsa İstanbul’un piyasa değerine göre en büyük şirketlerinden olmasının yanı sıra, döviz pozisyonlarıyla da ön plana çıkıyorlar.

­čĺÁ D├Âviz Kurundaki Y├╝kseli┼č ┼×irketleri Nas─▒l Etkileyecek?

Döviz pozisyonu/piyasa değeri parametresine baktığımızda ilk sırada Sabancı Holding’i görüyoruz. 

Fakat döviz pozisyonu özelinde incelediğimizde; Şişe Cam, elinde bulundurduğu yaklaşık 9 Milyar TL’lik döviz pozisyonu ile listedeki şirketler arasında Sabancı Holding’den sonra en çok dövizi bulunduruyor.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Kurdaki artıştan kazanç sağlayacak 47 borsa şirketi

Rasyonet.com.tr

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı