BIST Şirket Haberleri

Döviz Kurundaki Artış, 2023 İkinci Çeyrek Bilançolarını Nasıl Etkileyecek?

Döviz Kurundaki Artış, 2023 İkinci Çeyrek Bilançolarını Nasıl Etkileyecek?
Google News Icon Takip Et

Bilindiği üzere, 2023 ikinci çeyrekte TL’ye göre dolar 34,9% ve avro 35,3% oranlarında değer kazandı.📊 Bu durum özellikle döviz pozisyonu fazla olan şirketlerin lehine gibi görünüyor. 

Dolar ve avrodaki değer artışlarının görece yüksek olması, bu para birimlerinde fazla pozisyonu olan şirketlerin öne çıkmasını sağlıyor. 

💰 Döviz Fazlası Olan Şirketler ve Beklenen Gelirler

Döviz fazlası olan şirketleri incelediğimizde, finansallarını dolar cinsinden tutan Enka İnşaat (ENKAI), TL’nin değer kaybına bağlı kur farkı gideri olarak 486 milyon TL yazabilir. 🏗️ 

Bununla birlikte, Aselsan (ASELS) 4,5 milyar TL, Doğan Holding (DOHOL) 2,2 milyar TL, Şişe Cam (SISE) 1,2 milyar TL gibi ciddi kur farkı gelirleri kaydedebilir. 

📈 Ancak bu genel trende rağmen Türk Telekom (TTKOM) parasal kalemler net yabancı para açık pozisyonu nedeniyle 2,9 milyar TL’lik bir kur farkı gideri kaydedebilir. 

💸 Döviz Açık Pozisyonu Olan Şirketler ve Beklenen Giderler

Dolar cinsinden finansallarını tutan Türk Hava Yolları’nın (THYAO) TL’deki değer kaybıyla 9,1 milyar TL kur farkı gideri yazması bekleniyor. ✈️

Ford Otosan (FROTO), Ford Motor Company ile yaptığı ihracat anlaşması gereği risklerden korunma sağlasa da 1,9 milyar TL kur farkı gideri yazabileceği hesaplanıyor. 🚗 

Aynı şekilde, avro ve dolar cinsinden yüksek açık pozisyonu bulunan Sasa Polyester’in (SASA) de 7,6 milyar TL gibi yüksek kur farkı gideri yazabileceği tahmin ediliyor. 

Ancak tüm bu olasılıklara rağmen finansallarını avro cinsinden tutan Pegasus (PGSUS)’un dolar açık pozisyonuna istinaden bu çeyrekte 86 milyon TL kur farkı geliri yazacağı öngörülürken dolar açığına karşı koruma kullanan Zorlu Enerji’nin (ZOREN) 1,8 milyar TL kur farkı gideri yazabileceği tahmin ediliyor. 🎯

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı