Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarındaki Rekor Seviyeler Korunabilecek mi?

Şubat 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarındaki Rekor Seviyeler Korunabilecek mi?

Döviz kurları, hafta başından bu yana tarihi zirvelerinde hareket ettikten sonra bugün de Türkiye’nin pandemiden bu yana görülen en zayıf büyüme oranına işaret eden verilerin ardından yüksek seyretmeye devam etti. Şimdi döviz kurlarının önümüzdeki ay gerçekleşecek yerel seçimler öncesi bu seviyeleri koruyup koruyamayacağı izlenecek.  

Serbest piyasada güne 31,2240 lira ile başlayan dolar, TSİ 11.30’da yatay seyrederek 31,2226 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33,8424 liradan tamamladıktan sonra bugüne 33,8400 lira seviyesinde başladı ve 0,38% artışla 33,9700 liraya yükseldi. 

Veri gündemi tarafında ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2023 4. çeyrek Gayri Safi Yurt İçi Hasıla verilerine göre Türkiye ekonomisi 2023 yılında 4,5% büyüme kaydetti.

Ekonomi, 2022’de 5,6%, 2021’de 11,5% ve 2020’de 1,9% büyüme göstermişti. Ekonomik büyüme 2023 4. çeyrekte ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 4% oldu.

🎯 Enflasyon Baskısı Sürüyor

Döviz Kurlarındaki Rekor Seviyeler Korunabilecek mi?

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dün hareketlendikten sonra bugün açıklanacak olan enflasyon verisi öncesinde yatay seyrederek 103,814 seviyesinden işlem gördü.

Fed’in favori enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksinin 0,4% artış göstermesi bekleniyor. 

Kısa bir süre önce yatırımcılar sadece 0,2%’lik bir artış bekliyordu ancak tüketici ve üretici fiyatlarındaki yüksek rakamlar, 0,5%’e kadar yükselebileceği tahminlerine yol açtı.

Commonwealth Bank of Australia döviz stratejisti Kristina Clifton, “Beklenenden daha güçlü bir PCE, piyasaların mayıs ayında bir faiz indirimi fiyatlamasını daha da düşürmesine neden olabilir ve doları destekleyebilir.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters