Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Devam Ediyor

January 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Devam Ediyor

Döviz kurları geçen hafta önemli bir psikolojik eşiği aştıktan sonra yeni haftaya rekor seviyelerinde işlem görerek başladı. Küresel piyasalarda dolar temkinli bir şekilde hareket ediyor. 

Serbest piyasada güne 30,0980 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 0,05% artışla 30,0998 liraya yükseldi. Doların yanı sıra gücünü koruyan Euro da geçen haftayı 32,9500 lira seviyesinde tamamladıktan sonra 0,22% artışla 33,0210 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Zemin Kaybediyor

Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Devam Ediyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, bu hafta küresel veri gündemindeki önemli gelişmeler öncesinde Fed’e yönelik beklentiler karşısında düşük seyretmeye devam ediyor. 

Endeks, piyasaların geçtiğimiz hafta açıklanan bir dizi enflasyon verisini sindirmeye devam etmesiyle 102,243 seviyesinde işlem gördü. 

Cuma günü üretici fiyatlarının aralık ayında keskin bir düşüş yaşadığı gösteren üretici enflasyonu (ÜFE) verilerinin ardından, Fed’in mart ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimlerine gideceği beklentileri güçlendi ve Hazine tahvili getirilerinin düşmesine neden oldu. 

Pepperstone araştırma lideri Chris Weston, “ABD enflasyon ve üretici enflasyonu verilerini geride bıraktıktan sonra piyasalar; Fed’in para politikasında gevşeme döngüsünün martta başlayacağına daha da ikna olmaya başladı. Şu an piyasalar, mart ayından itibaren her toplantıda 25 baz puanlık indirimi fiyatlıyor.” yorumunu yapıyor. 

CME’nin FedWatch aracına göre geçen hafta bu ihtimali 68% olarak gören piyasalar, şu an mart ayında faiz indirimi olasılığını 78% olarak görüyor. 

Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters