Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Devam Ediyor

Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, dün haftaya yükselişle başladıktan sonra bugün de bu hareketini korudu ve rekor seviyelerine yakın seyretti. Küresel piyasalarda ABD’den gelecek veri gündemi ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre ifadesi öncesinde yatay bir seyir izlendi. 

Serbest piyasada güne 32,7692 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 32,7814 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,4597 liradan başladıktan sonra yükselişini sürdürerek 35,5113 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Zemin Kaybediyor

Döviz Kurlarındaki Hareketlilik Devam Ediyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed’in faiz patikasının yeniden gündeme oturmasıyla rakipleri karşısında hafif değer kaybederek 105,052 seviyesinde işlem gördü.

Endeks, cuma günü açıklanan istihdam verilerinin Fed’in yakında faiz indirimine başlayacağı yönündeki bahisleri artırmasıyla geçen hafta 0,9% değer kaybetti.

CME Group’un FedWatch aracına göre, yatırımcılar şu anda eylül toplantısında gelebilecek faiz indirimi olasılığını bir hafta önceki 66% seviyesine kıyasla 76% olarak görüyor. Piyasalar ayrıca aralık ayına kadar bir indirim daha bekliyor.

Son aylarda faiz ipuçları içih yakından takip edilen Başkan Powell, bugün Senato’da ve yarın da Temsilciler Meclisi’nde olmak üzere iki gün boyunca Kongre önünde ifade verecek.

Piyasa gözlemcileri, perşembe günü açıklanacak tüketici fiyat verilerinin de önemli olabileceğini düşünüyor çünkü açıklanan son rakamlar yılın başındaki beklenmedik yüksek seviyelerden bir soğuma gösterdi 

Bu ortamda doların uzun vadede düşmesini bekleyen National Australia Bank döviz stratejisi başkanı Ray Attrill, “Tüm kulaklar Powell’ın inatçı enflasyon ve gereksiz işgücü piyasası kötüleşmesi arasındaki riskleri nasıl ileteceğinde olacak.” yorumunu yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters