Döviz Kurları Tırmanıyor
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, haftaya görece yatay bir başlangıç yaptıktan sonra enflasyon verisi öncesinde yeniden yükselişe geçti. ABD’de ise başkanlık seçimleri gündemi meşgul tutmaya devam ederken, dolar endeksi yükselen Hazine tahvili getirilerinden destek aldı.

Serbest piyasada güne 32,6670 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.45’te 32,7053 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,0580 liradan başladıktan sonra toparlanarak 35,1247 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolara Trump Etkisi

Döviz Kurları Tırmanıyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dün güçlü bir yükselişle 4,479% seviyesini gören 10 yıllık gösterge ABD hazine tahvili getirilerinden olumlu etkilenerek 106 seviyesine ulaştıktan sonra, 105,973’ten işlem gördü. 

Wall Street, gösterge tahvil getirisindeki bu artışı, Donald Trump’ın ABD başkanlık yarışında öne geçtiği beklentilerine atfetti.

OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, “Trump’ın Başkan Joe Biden’a göre daha iyi bir performans sergilemesi, enflasyonun hız kazanabileceği, getiri eğrilerinin daha da dikleşeceği ve doların primli işlem görmeye devam edebileceği beklentilerini artırdı.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters