Dolar Yorum

Döviz Kurları Haftayı Yatay Tamamlamaya Hazırlanıyor

Döviz Kurları Haftayı Yatay Tamamlamaya Hazırlanıyor
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, güçlü bir başlangıç yaptıkları temmuz ayının ilk haftasını yatay tamamlamaya hazırlanırken, küresel piyasalarda bugün açıklanacak olan istihdam verisi öncesinde dolar zayıfladı.

Serbest piyasada güne 32,6580 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.00’te 32,7149 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,3820 liradan başladıktan sonra yükselişini sürdürerek 35,4510 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolarda Fed Etkisi Sürüyor

Döviz Kurları Haftayı Yatay Tamamlamaya Hazırlanıyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, bu hafta bir dizi Fed yetkilisinin açıklamaları ve bir önceki FOMC toplantı tutanaklarının ardından merkez bankasının faiz patikası hakkında daha fazla ipucu sağlayacak tarım dışı istihdam verisi öncesi değer kaybetti ve 104,971 seviyesinden işlem gördü. Endeks, bu hafta yaklaşık 1% değer kaybetme yolunda ilerliyor. 

Ekonomistler, mayıs ayında 272 bin kişi olan tarım dışı istihdamın haziran ayında 190 binlik artışla hafif soğumasını bekliyor. 

Tarım dışı istihdamın ötesinde geçtiğimiz haftalarda açıklanan bir dizi veri, ABD ekonomisinin soğuduğunu göstererek, verilere olan bağlılığıyla bilinen Fed’in bu yıl politika gevşemesine gideceği umutlarını yükseltti. 

MUF döviz stratejistleri, 150 binin altında bir tarım dışı istihdam verisinin eylül ayına yönelik olası bir faiz indirimi ihtimalini güçlendireceğini belirterek, “Zayıf istihdam talebinin işsizlik oranında belirgin bir artışı ortaya koyacağına dair artan bir beklenti var. Bu da Fed’in zayıf bir istihdam verisinin ardından politikada değişikliğe gideceğine dair inancımızı artırıyor.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters