Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

February 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

Döviz kurları, haftanın son işlem gününe güçlü bir başlangıç yaptı. Fed açıklamalarından destek bulan dolar endeksi ise, kritik ABD verisi öncesinde ekside seyrediyor. 

Serbest piyasada güne 30,4560 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.30’da 30,4545 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33,0534 liradan tamamladıktan sonra 0,41% artışla 32,1894 liradan işlem gördü. 

🎯 Risk İştahı Arttı, Endeks Geriledi

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, istihdam verisi öncesi teknoloji devlerinin güçlü bilançolarının yatırımcılardaki risk iştahının artmasıyla 102,968 seviyesine geriledi. 

Fed’in faizleri sabit bıraktığı çarşamba günü başkan Jerome Powell, faiz indirimlerinin martta başlama ihtimalinin olmadığını söyledi ancak yine de faiz indirimlerine kapıyı açık bıraktı. 

Tam da bu açıklamaların üzerine bugün açıklanacak olan istihdam verisi, Fed’in faizleri ne zaman indirebileceğine dair ipuçları vermesi açısından önemli ve yatırımcılar tarafından sıkı takip ediliyor. 

National Australia Bank döviz stratejisti Ray Attrill, “Eğer görece yumuşak bir istihdam verisi gelirse, o zaman mart ayı faiz indirimi beklentilerinin daha da güçlenebileceğini görebiliriz. Doların bu durum karşısında oldukça hassas bir pozisyonda kalacağını düşünüyorum.” yorumunu yapıyor. 

Döviz Kurları Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters