Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Güne Rekorla Başladı

Döviz Kurları Güne Rekorla Başladı
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, güne rekor tazeleyerek başladıktan sonra artıda seyrediyor. ABD’de dün beklenenden sıcak gelen enflasyon verisi sonrası küresel piyasalarda dolar endeksi de yeni zirvelere yükseldi. 

Serbest piyasada güne 30,9367 lira seviyesinde başlayarak yeni rekoruna imza atan dolar, TSİ 12.00’de 30,7401 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 32.9172 liradan tamamladıktan sonra ivme kazanarak 32,9217 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Endeksi Son 3 Ayın Zirvesini Gördü

Döviz Kurları Güne Rekorla Başladı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed’e sıkı para politikasını gevşetme konusunda acele etmemesi için bir neden daha veren enflasyon verisinin ardından dün 104,960 seviyesini görerek son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Endeks, dünkü yükselişini sürdürerek bugün de 104,900 seviyesinden işlem gördü. 

Dün açıklanan veriler, ABD’de tüketici fiyatlarının ocak ayında yıllık bazda 3,1% yükselerek 2,9% olan beklentinin üzerinde geldi. Çekirdek enflasyon da 3,7%’lik konsensüsü aştı ve 3,9% oldu. 

ING Bank bir notunda, “Bu veriler, Fed’i faiz oranlarını düşürmek için acele etmediği sinyalini vermek için cesaretlendirecek ve piyasa, Fed’in aralık nokta grafiğinde önerildiği gibi, bu yıl sadece üç adet 25 baz puanlık faiz indirimini fiyatlamaya geri dönecek.” yorumunu yaptı. 

Bu yılın başında yatırımcılar 2024 yılında altıdan fazla faiz indirimini fiyatlamıştı.

Şimdi gözler, dünyanın en büyük ekonomisinin gidişatına ilişkin göstergeler için bu hafta açıklanacak olan ABD perakende satış ve sanayi üretimi verilerine çevrilmiş durumda.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters