Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Ekside

May 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Ekside

Döviz kurları, geçen haftaki satış dalgasının ardından yeni haftaya kırmızıda işlem görerek başladı. Dolar endeksi ise yenilenen faiz indirimi umutlarıyla diğer para birimleri karşısında zemin kaybetti.

Serbest piyasada güne 32,3650 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.45’te 32,3066 liraya geriledi. Doların yanı sıra geçen hafta 34,8040 liradan kapanan Euro da güne 34,8250 liradan başladıktan sonra 34,8167 liradan işlem gördü. 

Ayrıca, geçtiğimiz hafta cuma günkü kapanışın ardından ABD’li kredi derecelendirme kurumu Standard and Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya çıkararak, “Önümüzdeki iki yıl içinde portföy girişlerinin artacağını ve cari açıkların daralmasını, enflasyon ve dolarizasyonun azalmasını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

🎯 Faiz İndirimi Beklentileri Yeniden Güçlendi

Döviz Kurları Ekside

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, cuma günü gelen istihdam verisinin faiz indirimlerine yönelik umutları yeniden yeşertmesiyle zayıfladı ve 105,081 seviyesinden işlem gördü.

Cuma günü açıklanan veriler, ABD’de istihdam artışının nisan ayında beklenenden daha fazla yavaşladığını ve yıllık ücretlerdeki artışın yaklaşık üç yıldır ilk kez 4%’ün altına düştüğünü gösterirken, işgücü piyasasındaki soğuma işaretleri Fed’in ekonomi için “yumuşak bir iniş” tasarlayabileceği yönündeki iyimserliği artırdı.

Piyasalar, şu anda bu yıl neredeyse 50 baz puanlık bir indirim fiyatlıyor ve kasım ayında bir faiz indirimi tamamen fiyatlanmış durumda.

Nordea kıdemli döviz stratejisti Dane Cekov, “Bu, kesinlikle Fed’in daha fazla görmek istediği bir şey ve uzun zamandır aşağı yönde sürpriz yapan ilk veri. Dolardaki zayıflama eğilimi Fed ve Powell’ın daha fazla faiz artırımına kapıyı kapatmasıyla başladı.” ifadelerini kullandı. 

Döviz Kurları Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters