BIST Şirket Haberleri

Dönüş Hikayesi Yazanlar: ULKER, ENKAİ, AKGRT ve NTHOL

November 21, 2023 • 8 dakika okuma süresi
Dönüş Hikayesi Yazanlar: ULKER, ENKAİ, AKGRT ve NTHOL

Yükselişe geçen her şirketin birer dönüş hikayesi vardır. Bir önceki kantitatif analiz çalışmamızda “Zarardan, Kâra Geçen, Dönüş Hikayesi Olan Şirketler”i belirlemiştik. 

Bu analizde ise belirlediğimiz şirketlere daha yakın bir mercekten bakıp; dönüşümün başlıca nedenlerini, son çeyrek bilançolarını ve içinde bulundukları sektörün genel görünümünü özetle değerlendirdik.

Dönüş Hikayesi Yazanlar: ULKER, ENKAİ, AKGRT ve NTHOL

🔎 Ülker Bisküvi (ULKER)

📈 Dönüşümün Başlıca Nedenleri

 • Önceki çeyrekte 7,7 milyar TL ve önceki yılın aynı çeyreğinde 2,5 milyar TL net finansman gideri kaydedilen şirkette; önceki çeyreğe göre 77%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 30% net finansman giderleri azalarak 1,7 milyar TL seviyesine gerilemiştir. Finansman giderlerinde izlenen önemli ölçüde iyileşmenin finansallar üzerindeki baskıyı azaltmasıyla şirket net kâr açıklamaya başlamıştır.
 • Şirketin finansal ve operasyonel anlamda toparlanma eğiliminde olduğu görülüyor. Etkin para yönetimiyle beraber borçluluk noktasında atılan önemli adımlar ve faaliyet gösterilen alanlarda iyileşmenin dönüşüme katkı sağladığı söylenebilir. Mevcut toparlanmada istikrar sağlanması halinde sağlıklı büyümenin gelecek dönemde de devam etmesi beklenebilir.

📊 3Ç23 Özet Bilanço Değerlendirmesi

 • Şirket 3. çeyrek 2023’te beklentilerin (509 milyon TL) 186,1% oldukça üzerinde 1,5 milyar TL net kâr açıkladı. Şirket önceki çeyrekte 217 milyon TL ve önceki yılın aynı çeyreğinde 1,7 milyar TL net zarar açıklamıştır.
 • 3. çeyrek 2023’te net satışlar beklentilerin (11 milyar 820 milyon TL) 5% üzerinde gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 30%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 70%, kümülatif bakışla 9 aylıkta ise enflasyona paralel 67% büyüme kaydetmiştir. Net satışlarda izlenen büyümede güçlü yurt içi talebin yanı sıra yurt dışı operasyonlarda izlenen büyüme etkili oldu.

Sektörde Son Durum

Türkiye atıştırmalık sektörü Ocak – Eylül döneminde değer bazında 87,8% genişlemiştir. Değer bazında bisküvi kategorisi 86,1%, kek kategorisi 87,8% ve çikolata kategorisi 88,3% büyüme göstermiştir.

Yüksek enflasyon ortamında, sektörün fiyatlama kabiliyetinin yüksek olmasıyla gıda perakendeciliği sektöründe oldukça güçlü bir dönem izlendiği söylenebilir.

Şirketin Türkiye, Orta Doğu, Suudi Arabistan ve Mısır gibi faaliyet gösterilen alanlarda pazar lideri olması ve marka bilinirliğinin sektörde önemli rekabet avantajı sağladığı söylenebilir.

🔎 Enka İnşaat (ENKAI)

Dönüş Hikayesi Yazanlar: ULKER, ENKAİ, AKGRT ve NTHOL

📈 Dönüşümün Başlıca Nedenleri

 • Yurt içinde inşaat sektörüne olan talebin artmasıyla şirket faaliyetlerinin büyümesine pozitif etki yarattığı söylenebilir. Gelecek dönemde talebin güçlenmeye devam etmesiyle pozitif senaryonun devam edebileceği beklenebilir. Uluslararası tarafta ise şirketin, Rusya – Ukrayna arasında yaşanan gerilimde soğuma yaşanması ihtimalinde Rusya ve bölge coğrafyasındaki faaliyetlerin iyileşmeye başlayacağı ve önümüzdeki süreçte kâr rakamlarına katkı sağlayabileceği düşünülebilir. Bu senaryo dönüş hikayesini destekleyebilir.
 • Sıkılaşma politikasının net şekilde izlendiği mevcut süreçte 71 milyar 457 milyon 442 bin TL ile Borsa İstanbul’da en yüksek net nakit pozisyona sahip olan ENKAI’nın, mali yapısıyla oldukça avantajlı konumda bulunduğu söylenebilir. Büyük resimde faaliyetlerde genel toparlanma eğiliminin devam ettiği ve mali yapıda güçlenerek korunmaya devam eden net nakit yapısıyla iyileşmenin ivme kazanabileceği düşünülebilir.

📊 3Ç23 Özet Bilanço Değerlendirmesi

 • Enka İnşaat, 3. çeyrekte beklentilerin (3,5 milyar TL) 8% üzerinde 3,8 milyar TL net kâr açıkladı. Önceki çeyreğe göre 53%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 100% büyüme izlendi. Net kâr oluşumunda, satışlarda izlenen büyüme ve yatırım faaliyetlerinden sağlanan gelirlerin etkili olduğu görülüyor.
 • Net satışlar beklentilere (23,6 milyar TL) paralel 23,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 56%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 15% büyüme izlendi. İnşaat faaliyetlerinden sağlanan gelirlerde artış, net satışlarda yaşanan büyümede ana unsur oldu.

Sektörde Son Durum

Eylül ayında kamuoyuna sunulan Orta Vadeli Program’da, afet ve risk yönetiminin yapısal reformlar arasında yer almasıyla deprem bölgelerindeki imar çalışmalarının ve kentsel dönüşüm faaliyetlerinin öncelikli hizmetler arasında olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda Resmi Gazete’nin 16 Ekim tarihli sayısında yayınlanan kararla beraber “Kentsel Dönüşüm Başkanlığı” kuruldu.

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurulmasıyla OVP metninde de önemle vurgulanan afet ve risk yönetiminin daha etkin biçimde faaliyetlerine devam etmesiyle inşaat faaliyetlerinin hız kazanması ve sektöre olan talebin güçlenmesi beklenebilir.

🔎 Aksigorta (AKGRT)

📈 Dönüşümün Başlıca Nedenleri

 • Sektördeki pozitif gelişmelerin şirket finansallarında iyileşmeye neden olduğu görülüyor. 9A22’de net zarar yazıyorken 9A23’de, özellikle prim üretiminde izlenen 108% artış ve yatırım faaliyetlerinden sağlanan gelirlerin katkı sağlamasıyla net kâr yazmaya başlamıştır.
 • Ekonomide normlara dönüş adımlarının sigorta sektöründe izlenen pozitif eğilime büyük ölçüde katkı sağladığı görülüyor. Mevcut politikalarda istikrar sağlanmasıyla şirket finansallarında iyileşmenin önümüzdeki süreçte devam edebileceği beklenebilir.

📊 3Ç23 Özet Bilanço Değerlendirmesi

 • 3. çeyrek 2023’te beklentilerin (114,5 milyon TL) 15,5% üzerinde 132,2 milyon TL net kâr açıkladı. Zayıf teknik sonuçların yatırım gelirlerinden sağlanan katkıyla kompanse edildiği görülüyor. Yüksek enflasyon ve artan faiz gelirleri kârlılığı desteklediği söylenebilir.
 • 2023 yılının ilk 9 ayında 717,3 milyon TL net kâr açıkladı. Önceki yılın ilk 9 ayında şirket 394,9 milyon TL net zarar yazmıştır. Kümülatif olarak 9A23’de önceki yılın aynı dönemine göre prim üretimi ve alınan net primlerin net kâr oluşumunda etkili olduğu söylenebilir.

Sektörde Son Durum

Gelirlerini genellikle Eurobond ve mevduat yatırım araçlarında değerlendiren sigorta şirketleri CDS’teki düşüş ve faiz artırımlarından pozitif etkilenmektedir. Mayıs ayında 700 seviyelerine kadar yükselen CDS risk primi süreç içerisinde 400 seviyelerinin altına kadar gerilemiştir. 

Ülke risk primindeki düşüşün Eurobond’da değerlendirilen gelire katkı sağladığı söylenebilir. Diğer taraftan TL mevduat faizlerindeki artışın mevduat tarafında değerlendirilen gelire katkı sağladığı görülüyor.  

🔎 Net Holding (NTHOL)

Dönüş Hikayesi Yazanlar: ULKER, ENKAİ, AKGRT ve NTHOL

📈 Dönüşümün Başlıca Nedenleri

 • Finansman giderlerinde izlenen gerileme, ciro büyümesi ve satış maliyetlerindeki azalmanın etkisiyle şirketin net kâr açıklamaya başladığı görülüyor. Bunun yanı sıra ağırlıkla turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketlere iştirak ediyor olmasıyla; ülkede turizm sektöründe yakalanan ivme ve 3. çeyrekte pozitif mevsimselliğin de dahil olmasının toparlanmaya destek olduğu söylenebilir.
 • Faaliyetlerini büyük ölçüde KKTC’de sürdüren şirket, KKTC ve diğer balkan ülkelerinde otel ve diğer yatırımlarına devam etmektedir. Yatırımların önümüzdeki süreçte finansallara katkı sağlaması ve dönüş hikayesine destek olması beklenebilir.

📊 3Ç23 Özet Bilanço Değerlendirmesi

 • 3. çeyrek 2023’te 542,1 milyon TL net kâr açıkladı. Şirket önceki çeyrekte 487,7 milyon TL ve önceki yılın aynı çeyreğinde 60,8 milyon TL net zarar açıklamıştır. Net kâr ciroda izlenen büyüme ve satış maliyetlerinin azalmasının etkili olduğu görülüyor.
 • 3. çeyrek 2023’te net satışlar 2,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 14%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 127% büyüme izlendi. Satış büyümesinde faaliyet gösterilen turizmde canlanmanın ve talep artışının etkili olduğu görülüyor.
 • 3. çeyrek 2023’te brüt satış kârı önceki yılın aynı çeyreğine göre 222% büyüme sağlanarak 984,9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Brüt kâr marjı önceki yılın aynı çeyreğine göre 13,1 puan iyileşerek 44,80% seviyesinde gerçekleşti. 
 • Net finansman giderleri önceki çeyreğe göre 84% gerileme izlenerek 204,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Sektörde Son Durum

Türkiye, otelcilik sektöründe son yıllarda büyük bir büyüme yaşamıştır. KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, turizm için en önemli tercih nedenleri arasında yer alan; ulaşım, iklim ve coğrafi konumu ile 365 gün turizme elverişli bir ülke olan KKTC’de turizmin çeşitliliğini artırmak için Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade etmektedir.

Gelecek araştırmalarda görüşmek üzere 🙂 Kaçırmak istemiyorsan Midas’ı takip etmeyi unutma! 🙂

Dönüş Hikayesi Yazanlar: ULKER, ENKAİ, AKGRT ve NTHOL

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000