Borsa Haberleri

Dominion, Doğalgaz Şirketlerini Enbridge’a Satacak

September 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dominion, Doğalgaz Şirketlerini Enbridge’a Satacak

Dominion Energy (D), yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya ve elektrik şebekesini iyileştirmeye odaklanma amacıyla, doğalgaz dağıtım şirketlerinden bazılarını 9,4 milyar dolarlık bir anlaşmayla Enbridge’a (ENB) satmaya hazırlandığını açıkladı. 

Alberta merkezli bir boru hattı operatörü olan Enbridge, Ohio, Kuzey Carolina ve Batı ABD’nin bazı bölgelerinde boru hattı ağları işleten gaz dağıtım şirketlerini satın almak için 9,4 milyar dolar nakit ödemeyi ve 4,6 milyar dolar borç üstlenmeyi kabul etti. 

Satış, ABD’de kanun yapıcılar ve düzenleyicilerin doğalgazın geleceğini tartıştığı ve daha fazla kasaba, evler ve işyerlerinde kullanımını azaltmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşiyor. 

Buna karşılık, kamu hizmetleri şirketleri de doğalgaz dağıtım ağlarını nasıl değiştireceklerini, yeniden tasarlayacaklarını ya da satacaklarını belirlemeye çalışıyorlar.

Geçtiğimiz yıl, 15 eyalette yaklaşık yedi milyon müşteriye elektrik ve doğalgaz tedarik eden Dominion, hisse fiyatını artırmak için “tepeden tırnağa bir gözden geçirme” yapacağını duyurmuştu.

Şirket, elektrik hizmetlerini; elektrikli araçların benimsenmesi, veri merkezlerinin genişletilmesi ve evlerde ısınma ve yemek pişirme için doğalgazın kullanımdan kaldırılması çabalarının yol açtığı yüksek talebi karşılamaya hazırlamıştı.

Dominion CEO’su Robert Blue “Bu rakipsiz talep artışı, yaklaşık 3,5 milyon elektrik hizmeti müşterimiz için güvenilir enerji sağlamak üzere çok önemli düzenlenmiş sermaye yatırımlarına yol açacak.” ifadelerini kullandı. 

Dominion, Doğalgaz Şirketlerini Enbridge’a Satacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal