Fon Analiz

Doluluk Oranı En Yüksek Hisse Senedi Fonları

May 31, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Doluluk Oranı En Yüksek Hisse Senedi Fonları

Bir yatırım fonuna yatırım yapmadan önce birçok veriye dikkat etmemiz gerekir. Bunlar arasında en önemlilerden biri de fonun doluluk oranıdır. Fon doluluk oranı bir fonun, ilgili tarihte tedavüldeki pay adedinin toplam pay adedine oranının ifade eder. 

Bir fonun doluluk oranının yüksek olması, basit ifadeyle piyasada o fona olan talep hakkında yatırımcılara bilgi verir. Eğer fonun doluluk oranı yüksekse piyasada ilgili fona karşı bir talep olduğu yorumunda bulunulabilir. 

Bu sebeple fonlarla ilgilenen bir yatırımcı için fonun doluluk oranı oldukça önemlidir. Yatırımcılar, fon alışı gerçekleştirmeden önce ilgilendikleri fonun doluluk oranına mutlaka bakmalı ve fona karşı olan talep hakkında bilgi edinmelidir. 

Fon Doluluk oranının %100 olması fonun o gün itibariyle tamamen dolaşımda olduğunu gösterir. Bunu bir sinema salonuna benzetebilirsin. Salonun kapasitesi 100 kişi ise 90 kişilik bilet satılmışsa salonun doluluk oranı 90%’dır. Ancak 100 kişilik bilet satılmışsa bu oran 100% olur ve 101. kişi filmi o seansta izleyemez. Bu örnek üzerinden düşünürken kendinden pay biç. Tüm salonu dolduran, talebin bu kadar yüksek olduğu bir filmi seyretmek istemez miydin?

Fon Doluluk Oranı En Yüksek Hisse Senedi Fonlar

Bu içeriğimizde hisse senedi yoğun yatırım fonlarında 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla baktığımızda, doluluk oranı en yüksek ilk 5 fonu ve yılbaşındaki oranlarını inceleyeceğiz. 

Hazırsan başlayalım…

BIH Fonu

A1 Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (BIH) 99,7% ile doluluk oranı en yüksek fon olarak karşımıza çıkıyor. Fonun yılbaşındaki doluluk oranı ise 81.14% seviyesindeydi.

DAH Fonu 

Deniz Portföy Hisse Senedi Fonu (DAH) 95,54%’lük doluluk oranı ile 2. sırada yer alırken, fonun yılbaşındaki doluluk oranı da 51,20% olarak görülüyor.

HMS Fonu

HSBC Portföy Sürdürülebilirlik Hisse Senedi Fonu (HMS) ise 86.56%’lık doluluk oranına sahip. Fonun yılbaşındaki doluluk oranı ise 54,60% seviyesindeydi.

TMG Fonu

İş Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu (TMG) 74,21%’lük doluluk oranıyla 4. sırada. Fonun yılbaşındaki doluluk oranına bakıldığında ise 64,56%’lık bir orana sahip olduğu görülüyor.

GAE Fonu

Garanti Portföy BIST 30 Endeksi Hisse Senedi Fonu (GAE), yılbaşında 37,61%’lik bir doluluk oranına sahipken, şu anda  60,19% doluluk oranıyla listede 5. Sırada yer alıyor. 

Doluluk Oranı En Yüksek Hisse Senedi Fonları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fonbul