BIST Şirket Haberleri

Doların Yükselişinden Olumlu Etkilenebilecek Hisseler!

May 11, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Doların Yükselişinden Olumlu Etkilenebilecek Hisseler!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 3 gün kala tüm yatırımcılar “Dolar yükselecek mi? Dolardaki fiyat hareketliliklerinden hangi hisseler olumlu etkilenecek?” gibi soruların yanıtını arıyor.

Kurumlar yayınladıkların yeni raporlarda Dolar/TL tahminlerini revize ederken gelişmekte olan piyasaların en bilinen yatırımcılarından biri olan Mark Mobius, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sonuçtan bağımsız olarak Borsa İstanbul hisselerinin Türkiye’deki en iyi yatırım olacağını savundu.

Doların Yükselişinden Olumlu Etkilenebilecek Hisseler!

Yıl Sonunda Dolar Kaç TL Olacak? (Kurum Tahminleri)

HSBC Global, Dolar/TL için yıl sonu tahminini 21 TL’den 24 TL’ye çıkardığını açıkladı. Yayınladığı raporda 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin TL’nin uzun ve orta vadeli görünümü için önemli değişiklikleri beraberinde getirebileceğine ve seçim sonucu ne olursa olsun TL’nin değer kaybının muhtemel olduğuna işaret etti.

Geçtiğimiz günlerde Dolar/TL için bir rapor yayınlayan Bank of America da gerçekleşen cari denge rakamlarının uzun vadeli normlar ile kıyaslandığı banka modelinin Dolar/TL’nin adil değerini 24 TL seviyesi olarak gösterdiğini belirtmişti. 

Morgan Stanley analistleri de seçimi kim kazanırsa kazansın kurda yükseliş öngördü. Morgan Stanley tahminleri, doların seçim sonuçlarına bağlı olarak 24-27 lira arasında olacağı yönünde! Banka, muhalefetin seçimi kazanması halinde sert hareketlerin olacağını düşünüyor.

Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatife çeviren Standard & Poor’s da 2022 sonunda 18,73 olan Dolar/TL’nin 2023 sonunda 24 TL, 2024 sonunda 27 TL, 2025 sonunda 28 TL, 2026 sonunda 29 TL olacağını öngördü.

JPMorgan analistleri de seçimlerin ardından makro düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu, Dolar/TL’de 24-25 TL seviyelerinin görülebileceğini, politika faizinin de 30%’a kadar yükselebileceğini belirtti.

Seçim Sonrası Borsa İstanbul’da Harika Fırsatlar Olacak!

Gelişmekte olan piyasaların en bilinen yatırımcılarından biri olan Mark Mobius, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sonuçtan bağımsız olarak Borsa İstanbul hisselerinin Türkiye’deki en iyi yatırım olacağını düşünüyor.

Seçim sonucu ne olursa olsun, Türkiye’de yatırım yapmak için harika fırsatlar olacak.” diyen Mobius, “minimum borç ile ihracat oranı yüksek” şirketleri tercih ettiğini belirtiyor. 

Yatırımcıların seçim sonrası için zorlu bir dönüşüm süreci ve TL’de ciddi bir zayıflama beklentisine rağmen Mobius, TL’de görülecek herhangi bir düşüşün önceki yıllarda “görülenler kadar dramatik olmayacağını” düşünüyor. 

Doların Yükselişinden Olumlu Etkilenebilecek Hisseler!

İhracat Oranıyla Öne Çıkan Hisseler

Bu gelişmeler ışığında Borsa İstanbul’da ihracat oranıyla ön plana çıkan birçok şirket bulunuyor.

BIST 100 endeksinde işlem gören şirketlerin açıkladıkları finansallara göre ihracat oranı en yüksek hisselerin başında “Havacılık” sektöründen Türk Hava Yolları yer alıyor. THY’yi “Otomotiv Yan Sanayi” sektöründen Ege Endüstri takip ederken Ford Otosan üçüncü, Jantsa Jant Sanayi dördüncü, Otokar ise beşinci sırada yer alıyor.

BIST 100 endeksinde ihracat oranı en yüksek 10 hisse şöyle:

 1. Türk Hava Yolları – İhracat Oranı: 91,13%
 2. Ege Endüstri – İhracat Oranı: 87,86%
 3. Ford Otosan – İhracat Oranı: 76,07%
 4. Jantsa Jant Sanayi – İhracat Oranı: 74,35%
 5. Otokar – İhracat Oranı: 72,82%
 6. Anadolu Efes – İhracat Oranı: 71,42%
 7. Vestel – İhracat Oranı 69,09%
 8. Alarko Holding – İhracat Oranı 65,59%
 9. Arçelik – İhracat Oranı: 64,04%
 10. Coca Cola İçecek – İhracat Oranı: 63,63%

BIST 100 endeksi dışında ihracat oranı en yüksek 10 hisse:

 1. Casa Emtia Petrol – İhracat Oranı: 97,67%
 2. Frigo Pak Gıda – İhracat Oranı: 93,36%
 3. Elite Naturel Organik Gıda – İhracat Oranı: 90,97%
 4. Cvk Maden – İhracat Oranı: 90,09%
 5. Avod Kurutulmuş Gıda – İhracat Oranı: 87,03%
 6. Anel Elektrik – İhracat Oranı: 86,64%
 7. Hateks – İhracat Oranı 83,16%
 8. Diriteks Diriliş Tekstil – İhracat Oranı 82,61%
 9. Acıselsan Acıpayam – İhracat Oranı: 81,70%
 10. Sun Tekstil – İhracat Oranı: 81,25%

💸 İhracat Oranı Nedir?

Yurt dışı satışların, toplam satışlarına oranını temsil eder. Bu şirketler satışlarının büyük bir çoğunluğunu yurt dışına yapar.

İhracat oranı yüksek olan şirketler, kasalarına döviz girdisi sağlayarak finansallarını daha güçlü konuma getirebilirler. Ancak global piyasalarda yaşanan olumsuz durumlardan da ilk etkilenen şirket olurlar. 

Hisselerin yüksek ihracat oranına sahip olması, şirketin dağıtılabilir kârını olumlu yönde etkiler. Döviz pozisyonun güçlenmesi ise şirket için yeni yatırım kaynağı oluşturur.

Ayrıca bakınız; BIST 100 Nedir? XU100 Ne Demek?

Doların Yükselişinden Olumlu Etkilenebilecek Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: finnet2000