Bist 100

Borsa İstanbul’da işlem gören en değerli 100 hissenin belirlendiği endeks BIST 100 olarak tanımlanır. Bu endekse dâhil olan hisseler piyasa ve işlem hacmi gibi kriterlere göre belirlenir. Söz konusu sıralama, piyasanın hacmini ölçmek için kullanılan bir göstergedir. 

BIST 100 hisseleri, eski adı IMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) olan Borsa İstanbul tarafından belirlenir. IMKB 100 hisseleri için işlem kodu XU100’dür. Söz konusu endekste yer alan hisseler yerel ve uluslararası yatırımcılar tarafından takip edilir. BIST 100, borsa hakkında detaylı bilgi veren bir sıralamadır. Bu göstergeyi takip ederek Türk piyasasında yüksek kamuoyu arzına sahip olan firmalar hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Söz konusu endeks, ülke ekonomisinde ön plana çıkan sektörler hakkında da fikri verebilir.

BIST 100 Endeksinin Hisse Senetleri Nasıl Belirlenir?

“BIST 100 ne kadar?” sorusunu yanıtlarken bu endeksin çeşitli kriterlere göre belirlendiğini söylemek faydalı olur. Piyasa kapitalizasyonu hisselerin değerini belirleyen temel husustur. Bu kavram, şirketlerin tedavüldeki tüm hisselerinin piyasa değerini ifade eder. Borsa İstanbul endeksinde yer alan varlıkların hesabı, hisselerin sayısı ve değeri çarpılarak hesaplanır.

Arz talep dengesi BIST endeksi için belirleyici bir unsurdur. Hisselerin piyasalarda gördüğü talep arttıkça sıralamadaki yeri de doğal olarak yükselir. Borsa İstanbul’da işlem gören bir şirketin varlıkları piyasada talep gördüğünde hisselerinin ilk 100’de yer alması mümkündür. Bu endekste yer alıp başarılı bir grafik izleyen firmalar BIST 30 sıralamasına da dâhil olabilir.

external link icon
fahim-reza-1K4h3ZOsPSA-unsplash

2023’te 10 Kat Yükselebilecek 2 Ucuz Hisse!

BIST 100 Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

BIST 100 hisseleri A ve B grubunda yer alan varlıklar arasından seçilir. Açıklamak gerekirse; 30 milyon TL ve üstü değerde olan paylar A grubunda yer alır. 10 ile 30 milyon TL arasındaki paylar ise B grubundadır. C ve D grubuna dâhil olan hisseler BIST indekslerinde yer almaz.

Borsa İstanbul BIST 100 hisseleri, özel bir formül kullanılarak değer gören varlıklar arasından seçilir. Bu süreçte fiyat ve getiri endeksi hesaplanır. Söz konusu hesaplamada fiyat ve getiri arasındaki temettü ödemeleri ortaya çıkar. Varlıkların piyasa değeri bu şekilde belirlenir.

BIST endeksinde yer alan varlıklar yılın çeşitli dönemlerinde gözden geçirildikten sonra belirlenir. Borsa İstanbul’da işlem gören paylar yılda 4 kez kontrol edilir. Söz konusu kontrollerde yüksek değere sahip olanlar BIST 100 endeks sıralamasına dâhil edilir.

BIST 100 Endeks Açılış ve Kapanış Saatleri Nedir?

BIST 100 kaçta açılır ve ne zaman kapanır diye düşünebilirsiniz. Endeks çalışmaları resmî iş günlerinde yapılır. Borsa İstanbul’un açık olduğu günlerde gerçekleştirilen çalışmalar sabah 09.40 saatinde başlar. Borsa 100 çalışma saatleri yarım iş günlerinde 12.40’ta sonlanır. Çalışmalar tam mesai günlerinde 18.10’a kadar sürer. Borsa İstanbul, hafta sonlarında, dinî ve millî bayramlar başta olmak üzere resmî tatillerde kapalı olduğu için bu günlerde endeks işlemi yapılmaz.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım satımlarının gerçekleştiği pazarlara verilen isim olarak...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir alım-satım stratejisidir. “Short position” olarak da...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Büyük küçük birçok şirket, zaman zaman sermaye artırımı için hisse senedi yöntemine başvurur. Şirketlerin maddi gereksinimlerini çözmek için başvurduğu bölünme yöntemlerinin...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bileşik Faiz Nedir? Bileşik Getiri Ne Demek?

Makaleyi sesli dinle Bileşik faiz veya diğer adı ile mürekkep faiz tanım olarak; ara dönemlerde gerçekleşen faizlerin anaparaya eklenmesi sonucunda ortaya çıkan toplam üzerinden ödenen...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Birikmiş Faiz Nedir? Faiz Tahakkuku

Makaleyi sesli dinle Literatürde “Accrued Interest” olarak geçen birikmiş faiz, yatırım ile ilişkilidir. Yatırımcı tarafından sağlanan kaynağın, yatırım dönemi başlangıcından...