Bist 100

Borsa İstanbul’da işlem gören en değerli 100 hissenin belirlendiği endeks BIST 100 olarak tanımlanır. Bu endekse dâhil olan hisseler piyasa ve işlem hacmi gibi kriterlere göre belirlenir. Söz konusu sıralama, piyasanın hacmini ölçmek için kullanılan bir göstergedir. 

BIST 100 hisseleri, eski adı IMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) olan Borsa İstanbul tarafından belirlenir. IMKB 100 hisseleri için işlem kodu XU100’dür. Söz konusu endekste yer alan hisseler yerel ve uluslararası yatırımcılar tarafından takip edilir. BIST 100, borsa hakkında detaylı bilgi veren bir sıralamadır. Bu göstergeyi takip ederek Türk piyasasında yüksek kamuoyu arzına sahip olan firmalar hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Söz konusu endeks, ülke ekonomisinde ön plana çıkan sektörler hakkında da fikri verebilir.

BIST 100 Endeksinin Hisse Senetleri Nasıl Belirlenir?

“BIST 100 ne kadar?” sorusunu yanıtlarken bu endeksin çeşitli kriterlere göre belirlendiğini söylemek faydalı olur. Piyasa kapitalizasyonu hisselerin değerini belirleyen temel husustur. Bu kavram, şirketlerin tedavüldeki tüm hisselerinin piyasa değerini ifade eder. Borsa İstanbul endeksinde yer alan varlıkların hesabı, hisselerin sayısı ve değeri çarpılarak hesaplanır.

Arz talep dengesi BIST endeksi için belirleyici bir unsurdur. Hisselerin piyasalarda gördüğü talep arttıkça sıralamadaki yeri de doğal olarak yükselir. Borsa İstanbul’da işlem gören bir şirketin varlıkları piyasada talep gördüğünde hisselerinin ilk 100’de yer alması mümkündür. Bu endekste yer alıp başarılı bir grafik izleyen firmalar BIST 30 sıralamasına da dâhil olabilir.

external link icon
growth (1)

En Yüksek Yıllık Kâr Büyümesi Açıklaması Beklenen Şirketler

BIST 100 Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

BIST 100 hisseleri A ve B grubunda yer alan varlıklar arasından seçilir. Açıklamak gerekirse; 30 milyon TL ve üstü değerde olan paylar A grubunda yer alır. 10 ile 30 milyon TL arasındaki paylar ise B grubundadır. C ve D grubuna dâhil olan hisseler BIST indekslerinde yer almaz.

Borsa İstanbul BIST 100 hisseleri, özel bir formül kullanılarak değer gören varlıklar arasından seçilir. Bu süreçte fiyat ve getiri endeksi hesaplanır. Söz konusu hesaplamada fiyat ve getiri arasındaki temettü ödemeleri ortaya çıkar. Varlıkların piyasa değeri bu şekilde belirlenir.

BIST endeksinde yer alan varlıklar yılın çeşitli dönemlerinde gözden geçirildikten sonra belirlenir. Borsa İstanbul’da işlem gören paylar yılda 4 kez kontrol edilir. Söz konusu kontrollerde yüksek değere sahip olanlar BIST 100 endeks sıralamasına dâhil edilir.

BIST 100 Endeks Açılış ve Kapanış Saatleri Nedir?

BIST 100 kaçta açılır ve ne zaman kapanır diye düşünebilirsiniz. Endeks çalışmaları resmî iş günlerinde yapılır. Borsa İstanbul’un açık olduğu günlerde gerçekleştirilen çalışmalar sabah 09.40 saatinde başlar. Borsa 100 çalışma saatleri yarım iş günlerinde 12.40’ta sonlanır. Çalışmalar tam mesai günlerinde 18.10’a kadar sürer. Borsa İstanbul, hafta sonlarında, dinî ve millî bayramlar başta olmak üzere resmî tatillerde kapalı olduğu için bu günlerde endeks işlemi yapılmaz.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

BIST 100 Endeksi Nedir?

BIST 100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören en yüksek piyasa değerine sahip hisseleri gösterir. Borsadaki aşağı ve yukarı yönlü...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, sabit ya da yarı sabit kur rejimi uygulayan ülkeler tarafından başvurulabilen bir para politikası aracıdır. Kısaca devalüasyon...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Kalanını İptal Et (KİE) Ne Demek?

Yatırımcılar, borsadaki alım satım işlemlerini gerçekleştirmek için aracı kuruma birtakım emirler verir. Aracı kurumlar bu emirleri...