Ekonomi ve Finans Haberleri

Doların Yükselişi Sürüyor

Doların Yükselişi Sürüyor
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, son haftalardaki rekorlarının ardından güçlü artışlarını sürdürüyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre ifadesi ve özel sektör istihdam verisi öncesinde ise dolar endeksindeki temkinli hava devam ediyor. 

Dünü 31,6514 lira seviyesinde tamamladıktan sonra serbest piyasada bugüne 31,7200 lira ile başlayan dolar, TSİ 12.00’de 0,23% artışla 31,7244 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 34,3856 liradan tamamladıktan sonra bugüne 34,4320 lira ile başlayarak 0,51% artışla 34,5608 liradan işlem gördü. 

🎯 Faiz İndirimi Endişeleri Yine Gündemde

Doların Yükselişi Sürüyor

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yoğun bir gündem öncesinde faiz indirimi endişeleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde yatay seyrederek 103,649 seviyesinden işlem gördü.

Bugün şubat ayına ilişkin öğleden sonra gelecek olan ADP özel sektör istihdamı ve cuma günü açıklanması beklenen tarım dışı istihdam verileri, istihdamın yukarı yönlü sürpriz yapması halinde piyasaları sarsma potansiyeli ile faiz görünümü için bir test niteliği taşıyor.

Yatırımcılar ayrıca Fed Başkanı Powell’ın Kongre önünde ABD ekonomisinin durumuna ilişkin vereceği ve Fed’in herhangi bir faiz indirimine gitmeden önce daha fazla veri bekleyeceğini vurgulaması beklenen ifadesini bekliyor.

Commonwealth Bank of Australia döviz stratejisti Carol Kong, Powell’ın ocak ayındaki güçlü çekirdek enflasyonun merkez bankasının görünümünü önemli ölçüde değiştirmediği yönündeki yorumlarını da tekrarlayabileceğini söyledi:

Bu mesajın yinelenmesi, FOMC’nin faiz indirimi döngüsünün haziran ayında başlayacağına dair mevcut piyasa fiyatlamasını değiştirmeyecek ve bu nedenle dolar üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olacaktır.” yorumunu yapıyor. 

Öte yandan ECB’nin rekor 4% seviyesinde sabit bırakması beklenen faiz oranı kararı da Avrupa’daki ekonomik görünüm açısından takip edilecek. Euro, faiz kararı öncesinde 1,0855 dolarla yatay seyrediyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters