Bültenler

Hisse Senetlerine Olan İştah Artıyor Mu?

September 12, 2022 • 9 dakika okuma süresi
Hisse Senetlerine Olan İştah Artıyor Mu?

Borsa ve Beklentiler

Kuş Bakışı Borsa: FED’in faiz kararı öncesinde üyelerden gelen şahin (agresif) tonda sinyaller artıyor. FED’in 20-21 Eylül’deki toplantısında 75 baz puanlık faiz artıracağı yönündeki beklentiler git gide daha da belirginleşiyor. Öte yandan bu hafta, yarın açıklanacak ABD ağustos ayı enflasyon verisinin gündemde olması bekleniyor. Ekonomistler, ağustos enflasyonunun art arda ikinci ayında da yavaşlayarak 8,1%’e gerileyeceğini tahmin ediyor. 

 • Dolardaki Düşüş Hisse Senetlerine Olan İştahı Artıyor Mu? FED’in bu ayki toplantıda alacağı kararların piyasalarda büyük oranda fiyatlanmasıyla dolar endeksi 20 yılın zirve seviyelerinden geriledi; bu da bugün için hisse senedi piyasalarındaki risk iştahını artırıyor.

Çin İçin Çip Kısıtlamaları Yolda: ABD’de Başkan Biden yönetimi, yapay zeka için kullanılan çip ve çip yapımında kullanılan ekipmanların Çin’e ihracatına uygulanan kısıtlamaları genişletmeyi planlıyor.

 • Daha önce bakanlık KLA, Lam Research ve Applied Materials adlı üç şirkete uygulamayı planladığı kısıtlamalar ile ilgili mektup göndermişti. Gönderilen mektuplarda şirketlerden ABD Ticaret Bakanlığı lisansına sahip olmayan ve gelişmiş çipler üreten Çinli şirketlere çip üretiminde kullanılan ekipman satışını yasaklıyordu.
 • Yola çıkan yeni kısıtlamaların ise Nvidia (NVDA) ve Advaned Micro Devices (AMD) şirketlerinin, bakanlığın geçtiğimiz ay gönderdiği mektuplarda talep edilen adımları da düzenlemesi bekleniyor. Bakanlık bu iki şirketten lisans almayan şirketlere yapay zeka işlem çiplerinin satışını durdurmasını istemişti.

Petrol Fiyatları Kışın Artabilir! ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kış aylarında petrol fiyatlarının artabileceği uyarısında bulundu. Petrol fiyatlarındaki yükseliş, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rus petrol alımlarını azaltmasından kaynaklı olabilir. Yellen, fiyatları kontrol altında tutmak için Rus petrol ithalatında tavan fiyat uygulamasının değerlendirildiğini belirtti.

Buradan da hareketle Goldman Sachs’ın, petrol ve gaz kapsamı altındaki büyük ölçekli hisse senetleri için toplam 15% getiri gördüğünü ve 6 adet hisseyi bu kapsamda seçtiğini belirtelim. Bu hisselere baktığımızda ise EQT Corporation, Cenova Energy, Exxon Mobil, Quanto Services, Halliburton Company ve Hess Corporation şirketleri göze çarpıyor. 

Kolay mı Borsayı Yenmek? Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Tabii bunu yapan güzel hisseler de hiç az değil. 

Senin için hazırladığımız “Borsayı Yenen Hisseler” listesini inceleyerek borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere göz atabilirsin.

Hisse Senetlerine Olan İştah Artıyor Mu?

Nötr: Haftanın ilk gününde yarın açıklanacak ABD ağustos ayı enflasyon verisi ve haftaya açıklanacak FED faiz kararı öncesinde yatırımcı duygusu “NÖTR” bölgedeki seyrini sürdürüyor.

Hisse Senetlerine Olan İştah Artıyor Mu?
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Haftanın Ekonomik Takvimi

(ABD, Ağustos) Çekirdek Tüketici Enflasyon Verisi: 

13 Eylül Salı, TSİ 15.30, Beklenti: %8,1

(ABD, Ağustos) Çekirdek Üretici Enflasyon Verisi: 

14 Eylül Çarşamba, TSİ 15.30, Beklenti: -%0,1

Nasıl Okunmalı? 

Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ederken FED’in faiz artırımlarının “pozitif” sonuçlarının görülmesi bekleniyor. Bu yüzden beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de “daha sert faiz artırımı” ihtimalini doğurabileceği için negatif etki etmesi beklenebilir.

(ABD, Ağustos) Çekirdek Perakende Satışları Verisi: 

15 Eylül Perşembe, TSİ 15.30, Beklenti: %0,2

Nasıl Okunmalı?

Perakende mağazalarında gerçekleşen satışlar, tüketimin yani ekonomik canlılığın bir göstergesidir. İyi gelen bir perakende satışı verisi, borsalardaki resesyon endişelerine olumlu bir cevap verebilir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

(ABD) İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu: 

15 Eylül Perşembe, TSİ 15.30, Beklenti: 225 Bin Kişi

Nasıl Okunmalı?

Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin altında gelen bir veri, daha az işsiz demektir ve doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Hisseler

JPMorgan (JPM): JPMorgan Chase, Renovite adlı bir ödeme girişimini satın almayı kabul etti. Kaynak

 • JPMorgan genellikle fintech şirketleriyle ortak olmaktan ve onlardan, nispeten küçük hisseler almaktan memnun olsa da bir JPMorgan yöneticisine göre banka, Renovite’in ürününün doğrudan sahiplenilemeyecek kadar önemli! 
 • İlk olarak CNBC tarafından bildirilen satın alma, CEO Jamie Dimon altında yapılan son fintech anlaşmalarının en sonuncusu. Banka, 2020′nin sonlarından bu yana en az beş fintech girişimi satın aldı.

Alphabet (GOOGL): Alphabet bünyesindeki yaşam bilimleri işletmesi Verily, Cuma günü yaptığı açıklamada, bireylere özel olarak tasarlanmış veriye dayalı sağlık ürünlerini genişletmek için kullanılacak 1 milyar dolarlık sermaye artırdığını söyledi. Kaynak

 • Verily, bir kişinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş sağlık hizmeti sağlamak için araştırma, klinik ve klinik olmayan verileri ve bilgi işlem gücünü birleştirmeyi tanımlayan “hassas sağlık” ile özellikle ilgilenmektedir.
 • Şirket, yaptığı duyuruda, turun, Alphabet tarafından yönetildiğini söyledi.
 • Verily, yönetim ekibinde Ocak 2023’te yürürlüğe girecek değişiklikleri de duyurdu. Şirketin kurucusu Andy Conrad, Verily yönetim kurulu başkanı olacak. Şirketin başkanı olan Stephen Gillett, CEO’luğa terfi edecek.
 • Verily, fonların stratejik ortaklıklara, küresel iş geliştirme ve potansiyel satın almalara yatırım yapmak için de kullanılabileceğini söyledi. 

Amazon (AMZN): Amazon, İşçi Düzenlemesi ve İşten Çıkarmaları Bildirme Kanunu (WARN) başvurularına dayanarak 159 çalışanın Amazon Care’den çıkarılacağını söyledi. Kaynak

 • Başvurulara göre işten çıkarmaların 1 Aralık’ta başlaması planlanıyor.
 • Amazon Care, eczane ve tüketici teşhis girişimlerinin yanı sıra Amazon’un sağlık sektörünü alt üst etme stratejisinin bir parçasıydı. Hizmet, sanal acil bakım ziyaretlerinin yanı sıra ücretsiz tele-sağlık danışmanlığı ve hemşirelerin test ve aşılar için ev ziyaretleri yapmasını sağlıyordu.
 • Amazon, geçen ayın sonlarında müşteriler için “yeterince eksiksiz bir teklif” olmadığını belirterek tele-sağlık hizmetini 31 Aralık’tan sonra sonlandıracağını söylemişti.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Hisse Senetlerine Olan İştah Artıyor Mu?

Altın: Faizsiz bir getirisi olması nedeniyle faiz artışına yönelik beklentiler, altın fiyatları üzerinde baskılayıcı etki yaratıyor. FED’in 20-21 Eylül’deki toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına gideceği yönündeki beklentiler güçlü. FED üyelerinden Christopher Waller geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada “bir başka ciddi artışı” destekleyeceğini belirterek 75 baz puanlık faiz artışından yana olduğunu belirtti. 

 • Öte yandan yarın açıklanacak ABD ağustos ayı enflasyon verisi de ülke ekonomisi hakkında bir görünüm vermesi nedeniyle altın fiyatları için de bir katalizör olabilir.
 • Ekonomistler, ağustos enflasyonunun art arda ikinci ayında da yavaşlayarak 8,1%’e gerileyeceğini tahmin ediyor. FED’den gelecek karar, özellikle enflasyon verilerini odağına alan bir değerlendirmeden geçiyor. Dolayısıyla enflasyondaki ılımlı bir görünüm, faizlerdeki sert artışların önüne geçebilecekken yüksek enflasyon verisi FED’in sert faiz artışını destekleyebilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

Petrol: Petrol tarafındaki fiyat hareketleri talepteki zayıf görünümden etkileniyor. Özellikle Çin’in Covid-19’u kontrol etme stratejisi tüketim görünümüne ilişkin endişeleri artırarak petrol fiyatlarının aşağı yönlü hareket etmesine sebep oluyor.

 • Öte yandan, ABD’de Cuma günü geç saatlerde Hazine Bakanlığı, Rusya petrolü için önerilen üst sınır için uyum yönergelerini yayınladı ve Moskova’nın dahil olmaktan başka seçeneği olmadığını söyledi.
 • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın açıklamaları ise kış aylarında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rus petrol alımlarını azaltmasıyla ABD’deki kullanıcılar için petrol fiyatlarının artabileceği yönündeydi. Yellen, fiyatları kontrol altında tutmak için Rus petrol ithalatında tavan fiyat uygulamasının değerlendirildiğini ekledi.
 • İran ham petrolü ise gündemde olmaya devam ediyor. İngiltere, Fransa ve Almanya’nın hafta sonu Tahran’ın yeni bir anlaşmaya bağlılığı konusunda şüpheleri olduğunu söyledi. Olası bir anlaşma ihtimali, İran ham petrolünün küresel pazara akışının büyük ölçüde artmasını sağlayabilir.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Hisse Senetlerine Olan İştah Artıyor Mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı