Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Yeniden Yükselişte

June 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Yeniden Yükselişte

Döviz kurları, haftaya enflasyon gündemiyle ekside başladıktan sonra yükselişine geçerken, küresel piyasalarda dolar, faiz indirimi umutlarının yeniden canlanmasıyla kırmızıda seyretti.

Serbest piyasada güne 32,2080 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.30’da 0,86% artışla 32,4674 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da güne 35,1170 liradan başladıktan sonra 0,52% artışla 35,3126 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Zemin Kaybediyor

Dolar Yeniden Yükselişte

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, ABD ekonomisindeki yumuşama işaretlerinin Fed’in daha erken faiz indirimine gitmesi ihtimalini güçlendirmesiyle günü avro ve sterlin karşısında mart ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Endeks, 104,279 seviyesinden işlem gördü. 

ABD para birimi ayrıca, imalat faaliyetlerinde ikinci ay üst üste yavaşlama ve inşaat harcamalarında beklenmedik bir düşüş gösteren verilerden de darbe aldı. Verilerin ardından, LSEG’in faiz olasılığı uygulamasına göre piyasaların eylül ayında faiz indirimi beklentisi 59,1%’e yükseldi.

Ayrıca cuma günü ABD’den gelecek aylık istihdam rakamları da ABD ekonomisinin gücü ve faiz beklentileri açısından önemli bir test olacak.

Convera’dan James Kniveton, “Fed’in ısrarcı yüksek faiz politikası, ABD ekonomisi üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği için inceleme altında. Analistler, ekonomik zorlanmanın göstergeleri için yaklaşan istihdam verilerini yakından izliyor.” yorumunu yapıyor.

Dolar Yeniden Yükselişte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters