Döviz Haberleri

Dolar, Temmuz Ayından Bu Yana En Güçlü Haftasında

January 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, Temmuz Ayından Bu Yana En Güçlü Haftasında

Faiz indirimlerinin bu yıl beklendiği kadar erken ve agresif olamayabileceği beklentileriyle dolar bu haftaki güçlü performansını korudu. Döviz kurları da yeni zirvelerine yakın seyretti. 

Serbest piyasada güne 29,8450 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.30’da yatay seyrederek 29,8425 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 32,6408 lira seviyesinde tamamlayan Euro ivme kaybederek 32,6312 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar, 5 Ayın En İyi Haftasını Yaşama Yolunda

Dolar, Temmuz Ayından Bu Yana En Güçlü Haftasında

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, günün ilerleyen saatlerinde yakından izlenecek ABD istihdam verileri öncesinde, bu yılki sert ve erken faiz indirimi beklentilerinin azalmasını sevinçle kutladı ve temmuz ayından bu yana en güçlü haftalık performansına yöneldi.

Para politikasına ilişkin beklenti görünümünün değişmesiyle endeks, 0,18% artışla 102,600 seviyesinden işlem gördü.

Doların toparlanması, seansın ilerleyen saatlerinde yayınlanacak tarım dışı istihdam verisiyle test edilecek. Ekonomistler, kasım ayındaki 199 bin istihdamın altında, aralık ayında 170 bin yeni iş yaratıldığını tahmin ediyor.

Bank of Singapur döviz stratejisti Moh Siong Sim, 2023 yılı sonunda piyasalar tarafından bu yıl fiyatlandırılan 160 baz puanlık faiz indirimlerine atıfta bulunarak, “Piyasa muhtemelen geçen yılın sonlarında yumuşak inişi fiyatlandırma konusunda kendi sınırlarını aştı.” yorumunu yapıyor. 

Dolar, Temmuz Ayından Bu Yana En Güçlü Haftasında

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters