Dolar Kurunda Yeni Rekor 

February 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Kurunda Yeni Rekor 

Döviz kurları, geçen haftayı artıda tamamladıktan sonra yeni haftanın ilk işlem gününe artıda başladı. Küresel piyasalarda ise yoğun veri gündemi öncesi dolar endeksi 104 seviyesinin üzerindeki seviyesini korudu. 

Serbest piyasada güne 30,7990 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 14.30’da 0,04% artışla 30,7007 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise geçen haftayı 33.1062 liradan tamamladıktan sonra gerileyerek 33,0919 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Endeksi Enflasyon Verisi Öncesi Artıda

Dolar Kurunda Yeni Rekor 

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcıların Fed’in faiz politikası kapsamında enflasyon verileri öncesinde yüksek beklentilere kapılmamasıyla gücünü korudu ve 104,156 seviyesinden işlem gördü.

Enflasyon düştükçe merkez bankalarının faiz oranlarını ne zaman ve ne kadar hızlı indireceğine dair değişen beklentiler, şu anda döviz piyasalarının önemli bir itici gücü.

Bu ayın başlarında açıklanan güçlü istihdam verileri, mart ayında bir faiz indirimini büyük ölçüde masadan kaldırırken, piyasalar şu anda mayıs ayında bir hamle yapılmasını daha olası görüyor.

Analistler, bu hafta açıklanacak olan çekirdek enflasyonun (TÜFE) ocak ayında aylık 0,3% olmasını, yıllık bazda ise 3,8%’e yükselmesini bekliyor.

Commonwealth Bank of Australia döviz stratejisti Carol Kong, Fed yetkililerinin bir faiz indirimini düşünmeden önce enflasyonun daha uzun bir süre 2% hedefine yakın seyrettiğini görmek istediğini söylüyor.

Sürekli olarak hedefe yakın seyreden enflasyon ve/veya zayıflayan işgücü piyasası Fed’e bu kanıtı verecektir.” diyen Kong, yarınki verilerin dolarda büyük bir düşüşe neden olma ihtimalinin düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Dolar Kurunda Yeni Rekor 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters