Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Gücünü Koruyor

February 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Gücünü Koruyor

Döviz kurları, dünkü rekor seviyelerin ardından bugün bir kez daha yeni zirvelerini gördü. Öte yandan küresel piyasalarda dolar endeksi veri gündemi öncesi gücünü korumaya devam etti. 

Serbest piyasada güne 30,9890 lira ile yeni rekorunu kutlayarak başlayan dolar, TSİ 16.00’da zemin kaybederek 30,7421 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33.0083 liradan tamamladıktan sonra 0,43% artışla 33,1498 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Endeksinin Gözü Verilerde

Dolar Gücünü Koruyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, saatler içinde açıklanacak olan perakende satış ve işsizlik başvuruları verileri öncesinde yatay seyrederek 104,544 seviyesinden işlem gördü. 

Hafta başında açıklanan enflasyon rakamları, yatırımcıların Fed’in faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini dizginlemelerine neden olarak, Hazine tahvili getirileri ve dolarda bir sıçramaya yol açmıştı.

Wall Street’e göre, bugün ve yarın açıklanacak olan verilerde gözle görülür bir zayıflık olmaması durumunda doların mevcut seviyelerini koruyabileceğine inanıyor.

ING küresel piyasalar başkanı Chris Turner, “Son haftalarda daha güçlü istihdam rakamları ve ardından daha yüksek fiyat rakamları ile yükselen doların yönünü bugün ABD tüketicisi belirleyecek. Perakende satışlarda büyük bir aşağı yönlü sürpriz veya işsizlik başvurularında bir artış olmadığı sürece, doların çok fazla düşeceğini düşünmüyoruz.” yorumunu yaptı. 

Dolar Gücünü Koruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters