Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, Fed Tutanaklarından Destek Buldu

January 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, Fed Tutanaklarından Destek Buldu

Dolar, Fed’in aralık ayına ilişkin dün yayınlanan toplantı tutanaklarının yatırımcıları faiz indirimleri beklentilerini yeniden gözden geçirmeye itmesiyle güçlendi. Döviz kurları da rekorlarla başladıkları 2024’te yukarı yönlü ivmelerini korumaya devam etti. 

Serbest piyasada güne 29,7880 lira seviyesinde dolar, TSİ 12.00’de yatay seyrederek 29,7855 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 32,5569 lira seviyesinde tamamlayan Euro da güne 32,6702 lira seviyesinde başladıktan sonra 0,51% artışla 32,7198 liraya yükseldi. 

🎯 Faiz İndirimleri Sallantıda, Dolar Yükselişte

Dolar, Fed Tutanaklarından Destek Buldu

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, FOMC katılımcılarının güvercin söylemlerinin yatırımcıların beklentisini karşılayamamasıyla faiz indirimlerini yeniden gözden geçirmelerinden destek buldu. 

Endeks, borsalarda geçen ay görülen risk rallisinin Fed tutanaklarıyla daha da hız kaybetmesinin ardından bugün 102,243 seviyesine yükseldi. 

Fed’in aralık ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin enflasyonun kontrol altına alındığına ikna olduklarını ve merkez bankasının “aşırı kısıtlayıcı” para politikasının ekonomi üzerindeki risklerinden endişe duyduklarını gösterdi.

Ancak Fed’in faiz indirimine ne zaman başlayabileceğine dair net bir ipucu yoktu; politika yapıcılar, hâlâ faiz oranlarının bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiğini düşünüyorlar.

OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, “Faiz oranlarının yüksek kalacağına dair mesaj, piyasaların fiyatladığı agresif indirim beklentilerine ikinci bir bakış atılmasına neden oluyor. Küresel büyüme endişeleri ve ABD hisseleri ve piyasalardaki riskten kaçış hissiyatı, Fed indirimlerine yönelik agresif bahislerin bir kısmını kısmen gevşetiyor. Bu da doların şu ana kadar toparlanmasına neden olan faktörlerden bazıları.” yorumunu yapıyor. 

Dolar, Fed Tutanaklarından Destek Buldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters