Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, Fed Gününe Artıda Başladı

January 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, Fed Gününe Artıda Başladı

Döviz kurları, Fed’in bu akşam açıklanacak olan faiz kararı ve Başkan Jerome Powell’ın basın açıklamasında faiz indirimlerine yönelik açıklamaları öncesi yükselişlerini sürdürüyor.  

Serbest piyasada güne 30,3680 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de yatay seyrederek 30,3620 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 32,9386 liradan tamamladıktan sonra zemin kaybederek 0,13% düşüşle 32,8946 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksi Gücünü Koruyor

Dolar, Fed Gününe Artıda Başladı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed gününe yeşilde başlayarak eylül ayından bu yana ilk aylık kazancını elde etme yolunda ilerledi ve 103,514 seviyesinden işlem gördü.

Piyasaların agresif faiz indirimi beklentileri, makro verilerin ABD ekonomisinin gücünü koruduğunu göstermesi ve bazı Fed yetkililerinin faiz indirimleri konusunda acele edilmemesi gerektiğine yönelik açıklamalarıyla hafifledi. 

Bu görünüm karşısında geçen yılki kayıplarının ardından dolar endeksi, ocak ayını 2,2% artışla tamamlama yolunda ilerliyor. 

Deutsche Bank stratejisti Alan Ruskin, “Fed toplantısına yönelik piyasa tepkisi ve bunun çoğu varlık piyasasına yayılması, büyük ölçüde mart toplantısında faiz indirimi olasılığı üzerindeki etkiyle görülecek.” yorumunu yapıyor. 

Öte yandan Çin’in imalat PMI’ında üç ay üst üste görülen düşüşün ocak ayında da devam ettiğini gösteren veriler, Çin yunanının ocak ayında dolar karşısında 1% değer kaybetmesine yol açtı. 

Dolar, Fed Gününe Artıda Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing