Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Endeksi Haftayı Artıda Tamamlamaya Çalışıyor

Aralık 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Dolar Endeksi Haftayı Artıda Tamamlamaya Çalışıyor

Döviz kurları, işgücü piyasasının soğuduğuna ilişkin veriler gelmeye devam ederken bu haftaki yükselişlerini korumayı amaçlıyor. 

Lira karşısında dolar yükselişle güne başladıktan sonra ivmesini devam ettiriyor. ABD’de ise yatırımcıların ana odağında hâlâ işgücü verileri yer alırken dolar endeksi kasım ayındaki dip seviyelerinden toparlanmaya çalışıyor. 

Dünü 28,9024 seviyesinde tamamladıktan sonra serbest piyasada güne 28,9230 dolar seviyesinde başlayan dolar TSİ 13.30’da 0,09% artışla 28,9275 liraya yükseldi. Öte yandan dünü 31,1268 lira seviyesinde kapatan Euro da 0,32 artışla 31,2270 lira seviyesinden işlem gördü.

Dolar Endeksi Haftayı Artıda Tamamlamaya Çalışıyor

🎯 Dolar Endeksi İki Haftalık Zirvesinden Geriledi

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, 104,17 ile son iki haftanın en yüksek seviyesini gördükten sonra 103,81 seviyesinden işlem gördü. 

Öte yandan Euro da dolar karşısındaki düşüşünü sürdürerek 1,0757 dolara indi. Bu, Avrupa’nın para biriminin 14 Kasım’dan bu yana en düşük seviyesine işaret ediyor. 

Dün açıklanan verilere göre ABD’de özel sektör istihdamı kasım ayında beklenenden daha az artarak işgücü piyasasının giderek soğuduğunun bir başka işareti oldu.

Yatırımcıların dikkati şimdi işgücü piyasasına ilişkin daha net bir tablo için yarınki tarım dışı istihdam verilerinde olacak.

Commonwealth Bank of Australia döviz stratejisti Carol Kong, “Çeşitli işgücü piyasası istatistikleri ABD işgücü piyasasının yavaş yavaş gevşediğini gösteriyor. Bizce finansal piyasaların uzun zamandır beklediğimiz ABD resesyonunu fiyatlaması için işgücü piyasasında ciddi bir zayıflama gerekiyor.” yorumunu yapıyor. 

Fed yetkililerinin yorumlarıyla birlikte son dönemde gelen bir dizi zayıflayan ekonomik veri, merkez bankasının faiz artırım döngüsünün sonuna geldiği ve mart ayından itibaren faiz indirimine başlayacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi.

Ancak bazı analistler piyasaların çok agresif olduğu konusunda uyardı. Credit Agricole CIB döviz stratejisti David Forrester, “Piyasa 2024’e doğru Fed faiz indirimleri için çok agresif bir şekilde fiyatlanıyor ve bu nedenle bu fiyatlamada bir düzeltmenin daha güçlü bir dolar getirmesini bekliyoruz.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo Finance

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti