Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Endeksi Enflasyon Verisi ve Fed Öncesi Düşüşte

December 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Endeksi Enflasyon Verisi ve Fed Öncesi Düşüşte

Döviz kurları, dünkü yükselişini sürdürürken ABD’de Fed’in yarın paylaşacağı faiz politikasına ilişkin ipuçları vermesi açısından yakından takip edilen enflasyon verisi (TÜFE) öncesi dolar endeksi geriledi. 

Dolar, lira karşısında dün aştığı 29 lira seviyesinin üzerinde seyretmeye devam ederken, Euro da yukarı yönlü bir ivme kazandı. 

Serbest piyasada güne 29,0231 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 15.10’da 0,19% artışla 29,0393 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 31,2410 lira seviyesinde tamamlayan Euro da yükselişini sürdürerek 0,43% artışla 31,3747 liradan işlem gördü. 

Dolar Endeksi Enflasyon Verisi ve Fed Öncesi Düşüşte

🎯 Dolar Endeksi 104 Seviyesinin Altında

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçen haftayı 1%’ yakın bir artışla tamamlamış ve dün 104 seviyesinin üzerine yükselmişti. Ancak bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesi endeks 0,32% düşüşle 103,749 seviyesine geriledi. 

Enflasyonun yanı sıra bu haftanın bir diğer gündemi de Fed’in yarın açıklayacağı faiz kararı olacak. Dolar, ekim ayındaki olumlu ABD enflasyon verisinden bu yana düşüşteydi ancak cuma günü yayınlanan iyimser istihdam verileriyle yeniden yükselişe geçmişti. 

Şimdi Fed’in bu hafta faizleri sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılırken, gözler politika yapıcıların faiz görünümüne ilişkin nokta grafikleri ve Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısına çevrildi.

Ekonomistler, manşet enflasyonun kasım ayında yatay seyretmesini ve çekirdek enflasyonun Fed’in 2%’lik hedefinin oldukça üzerinde, yıllık 4%’lük bir hızda sabit kalmasını bekliyor.

Societe Generale döviz stratejisi başkanı Kit Juckes, “Herkes Fed politika yapıcılarından gelen şahin yorumların sadece şahin yorumlar olduğuna bizi ikna edecek yumuşak bir enflasyon rakamı umuyor. Herkes sadece rakamları bekliyor.” diyor. 

Dolar Endeksi Enflasyon Verisi ve Fed Öncesi Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters