Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, Beş Ayın Dip Seviyesine Geriledi

December 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, Beş Ayın Dip Seviyesine Geriledi

Döviz kurları, yükselişlerine kaldıkları yerden devam ederek rekor seviyelere yakın seyrediyor. Ancak küresel piyasalarda dolar, 2020’den bu yana en olumsuz yılını geçirme yolunda ilerliyor. 

Dünü 29,3851 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 29,4190 liradan başladıktan sonra TSİ 13.00’te 0,22% artışla 29,4500 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 32,6619 lira seviyesinde tamamlayan Euro da ivmesini koruyarak 0,63% artışla 32,8673 liraya yükseldi. 

🎯 Endeks 100 Seviyesine Düştü

Dolar, Beş Ayın Dip Seviyesine Geriledi

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, küresel piyasalarda oldukça zayıf bir performans gösteriyor. Endeks, son beş ayın en düşük seviyesi olan 100,76’ya gerilerken, 2023’ü 2,6% kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor. 

Daha güçlü bir ekonomi, soğuyan enflasyon rakamları ve Fed’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayabileceği beklentileri, dolar endeksinde kademeli olarak görülen bu düşüşü destekledi.

DataTrek Research kurucu ortağı Nicholas Colas “ABD dışı para birimleri, ekonomik iyimserliğin ve ABD/küresel hisse fiyatlarının arttığı bir dönemde olacağını düşündüğünüz gibi, dolar karşısında güçlenmeye devam ediyor. Tek tuhaf olan, gelişmiş ekonomilerin para birimlerinin, gelişmekte olan piyasaların para birimlerine göre dolar karşısında daha fazla değer kazanmaya devam etmesi.” diyor. 

CME FedWatch aracına göre piyasalar Mart 2024’te faiz indirimi olasılığını 88% olarak fiyatlıyor ve yatırımcıların odağı da Fed’in faiz indirimlerinin zamanlaması üzerinde olmaya devam ediyor. 

Ancak bazı analistler, merkez bankasının faiz indirimleri konusunda bu kadar agresif olacağına ikna olmamış.

Monex ABD analistleri “Mart ayında gevşemeye yönelik bir politika değişikliğinin hâlâ çok erken olduğuna ve böyle bir eylem gerçekleşmediği takdirde dolarda bir yükseliş potansiyeli olduğuna inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Dolar, Beş Ayın Dip Seviyesine Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC