Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar 31 Lirayla Rekor Tazeledi

Şubat 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Dolar 31 Lirayla Rekor Tazeledi

Döviz kurları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni yönetimi altında açıklayacağı ilk faiz kararı öncesi yeni zirvelere ulaştı. Öte yandan bugün açıklanacak küresel PMI verileri öncesinde dolar endeksi geriledi. 

Serbest piyasada güne 31,0250 lira ile başlayan dolar, TSİ 12.00’de 0,08% artışla 31,0336 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33.5834 liradan tamamladıktan sonra bugün 0,74% artışla 33,8316 liradan işlem gördü.

Gaye Hafize Erkan’ın görevden ayrılmasının ardından TCMB başkanlığına gelen Fatih Karahan yönetimi altında, merkez bankasının politika faizini 45%’te sabit bırakması bekleniyor. 

🎯 Dolar Endeksi 104 Seviyesinin Altında

Dolar 31 Lirayla Rekor Tazeledi

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, büyük ekonomilerin sağlığını ve bunun küresel faiz oranı görünümü için ne anlama gelebileceğini ölçmek için izlenen bir dizi iş faaliyeti verisi öncesinde 103,516 seviyesine geriledi. 

City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “ABD, Avrupa ve Birleşik Krallık’ın bileşik PMI’larına bakıldığında ya daha hızlı genişledikleri ya da azalan bir oranda yavaşladıkları görülüyor. Bu da büyüme ve enflasyon üzerinde yukarı yönlü bir baskı olduğu uyarısında bulunuyor ki yatırımcıların duymak istemediği ‘daha uzun süre daha yüksek’ söylemiyle bağlantılı.” yorumunu yapıyor. 

Yine de, piyasaların bu yıl Fed’in bir dizi faiz indirimine yönelik agresif bahisleri geri çekmesi ve bunun da doları desteklemesi nedeniyle endeks bu yıl şimdiye kadar 2%’nin üzerinde yükseldi. 

Fed’in dün açıklanan son politika toplantısının tutanakları, merkez bankasının, yetkililerin hâlâ bu yıl içinde düşürülmeye başlanmasını beklediği faiz oranlarını düşürmek için acele etmediği mesajını güçlendirdi.

IG piyasa analisti Tony Sycamore, “FOMC toplantısından bildiklerimizi tekrarladılar. Piyasanın Fed’in faiz indirimine nereden başlayacağı konusunda ikna olduğunu sanmıyorum. Gelecek hafta çekirdek kişisel tüketim harcamaları verilerinin daha güçlü olacağını biliyoruz, bu da ABD’de faiz indirimi beklentilerini tekrar geriye itiyor.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters