Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar 30, Euro 33 Lirayı Aştı

January 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar 30, Euro 33 Lirayı Aştı

Döviz kurları yeni yıla güçlü bir ivmeyle başlamasından bu yana kademeli olarak yükselişlerini sürdürdü ve yeni rekor seviyelerine ulaştı. Öte yandan küresel piyasalarda ise dolar endeksi ise faiz indirimleri beklentileri yumuşasa da enflasyon verisi öncesi hafif geriledi.

Serbest piyasada güne 29,9810 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.00’de 0,15% artışla 30,0101 liraya yükselerek tarihi rekor seviyesinde işlem gördü. Doların yanı sıra dünü 32,9093 lira seviyesinde tamamlayan Euro da 0,49% artışla zirve seviyesi olan 33,0714 liradan işlem gördü. 

🎯 Faiz Endişeleri Sürüyor

Dolar 30, Euro 33 Lirayı Aştı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcıların Fed’in bu yıl beş faiz indirimine gideceği yönündeki beklentilerinin doğru olup olmadığını görmek için ABD enflasyon verilerini beklemesiyle geriledi. 

Endeks, dünkü düşüşünü sürdürerek 102,220 seviyesinden işlem gördü. 

Fed’in faiz artırımlarını bitirdiğini belirtmesi ve yatırımcıların bu yıl için sert indirimler fiyatlamasıyla dolar 2023’ün son aylarından itibaren düşüşe geçti.

Bu fiyatlama biraz yumuşamış ve dolar hafif toparlanmış olsa da, piyasalar bu yıl 140 baz puanlık indirim bekliyor ve indirimlerin üçte ikilik bir olasılıkla mart ayında başlayacağına inanıyor. Bu da fiyatları veri sürprizlerine karşı hassas bir durumda bırakıyor. 

Rabobank kıdemli döviz stratejisti Jane Foley “Bizce yatırımcılar, Fed faiz indirimleri için hâlâ fazla iyimser konumlanmış durumda. Bu görünümde daha fazla düzeltme bekliyoruz ve sonuç olarak 1 ile 3 aylık bir görünümde doların bir miktar destek görmesini bekliyoruz.” dedi. 

ABD çekirdek enflasyonu aylık 0,3% ve aralık ayı için yıllık 3,8% ile 2021 başından bu yana en yavaş seviyesinde görülüyor.

Deutsche Bank’tan Alan Ruskin, 0,3%’lük bir değerin “aşağı yönlü iyileşmelerde bir miktar duraklamaya işaret edeceğini” ve faiz oranlarının düşürülmesinin aciliyetini azaltacağını düşünüyor. 

Dolar 30, Euro 33 Lirayı Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters