Apple Haberleri

DoJ Davasına Rağmen Analistler Apple’ın Arkasında

Mart 22, 2024 • 4 dakika okuma süresi
DoJ Davasına Rağmen Analistler Apple’ın Arkasında

Wall Street analistleri, ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) teknoloji devine karşı açtığı antitröst davasının ardından Apple’ın (AAPL) arkasında durmaya devam ediyor.

Dün açılan dava, şirketin ekosistemi aracılığıyla akıllı telefon pazarı üzerinde bir tekel oluşturduğunu iddia ediyor. Davaya göre bu süreçte tüketiciler, geliştiriciler ve rakipler zarar görüyor. 

Ayrıca Apple’ın tüketicilerin kendi ürünlerini satın almasını sağlamak için platformlar arası mesajlaşma uygulamalarını engellediği ve üçüncü taraf cüzdan ve akıllı saat uyumluluğunu sınırlandırdığı iddia ediliyor.

Şirketin bu duvarlı bahçesini hedef alan yasal mücadele, teknoloji devinin iş modelini bozma tehdidi taşımanın yanı sıra, Avrupa Birliği’nde Spotify (SPOT) ile yaşanan bir anlaşmazlıkla ilgili olarak verilen 2 milyar dolarlık cezanın hemen ardından geldi.

🔮 Ancak Wall Street analistleri, Apple hissesine yönelik notlarını korumaları ve şirket için yaklaşan potansiyel katalizörlerin altını çizmeleriyle, potansiyel şoklara rağmen iPhone üreticisinde hâlâ yükseliş eğilimindeler.

FactSet’e göre, şirketin yılbaşından bu yana yaşadığı 11%’lik düşüşe rağmen, analistlerin yaklaşık 60%’ı hisseyi “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor. Ayrıca Apple’a yönelik konsensüs hedef fiyat, hissenin 16% artacağına işaret ediyor.

📌 Morgan Stanley’den Erik Woodring, “Piyasanın AAPL’ın Edge AI girişimlerini yeterince takdir etmediğine inanıyoruz. Uzun süredir devam eden DOJ davasını fazlasıyla telafi etmesi gereken Worldwide Developers Conference ve yapay zekâ odaklı bir iPhone güncelleme döngüsü dahil olmak üzere önümüzde önemli katalizörler görüyoruz.” yorumunu yaptı.

Analist, hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu ve 220 dolarlık hedef fiyatını koruyarak, Apple’da bu seviyelerde “olumlu bir risk-ödül” gördüğünü ekledi. Woodring’in hedef fiyatı, dünkü kapanışa göre hissede 28%’lik bir artış ima ediyor.

Woodring ayrıca haziran ayındaki potansiyel üretici yapay zekâ duyurularının bazı yatırımcı endişelerini hafifletmeye ve iPhone büyümesindeki son yavaşlamayı yenilemeye yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

📌 JPMorgan’dan Harlan Sur da Woodring’e paralel olarak hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu korudu ve kısa vadeli yatırımcı ilgisinin yapay zekâ öncülüğündeki yeni döngüye yöneleceğini belirtti:

Apple’ın tekelci davrandığını iddia eden DOJ davasının, bir süredir etrafta dolaşan söylentiler göz önüne alındığında, yatırımcılar için tam bir sürpriz olması pek olası değil. Şu anda bile çoğu yatırımcının şirketin finansal görünümünde önemli bir değişiklik olasılığını ılımlı olarak değerlendirmesini bekliyoruz.

📌 Ayrıca Evercore ISI’dan Amit Daryanani de antitröst davasını “finansal bir riskten ziyade manşet riski” olarak nitelendirerek, hissenin “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu korudu. Daryanani, ABD’de yeni bir yasa çıkmadığı sürece şirketin üçüncü taraf uygulama mağazası politikalarında “anlamlı” bir değişiklik beklemediğini de sözlerine ekledi.

💳 Ödeme Şirketleri için Fırsat

Öte yandan Wall Street’in bir kısmı, Adalet Bakanlığı’nın davayı kazanması halinde ödeme şirketleri ve dijital cüzdan sağlayıcıları için bazı potansiyel rüzgarlar görüyor.

Barclays analisti Ramsey El-Assal, Apple’ın cüzdanını açmak zorunda kalması halinde PayPal (PYPL) ve Block (SQ) gibi dijital ödeme ve cüzdan sağlayıcılarını potansiyel kazananlar olarak vurguladı. 

Dava şu anda Apple’ın tekelini, üçüncü taraf dijital cüzdanlar arasında ödemeyi engellemek için kullandığını iddia ediyor.

El-Assal, “DoJ’un galip gelmesi halinde PYPL ve diğer dijital cüzdan sağlayıcılarını rekabet açısından ana faydalanıcılar olarak görüyoruz. Bununla birlikte, bugünkü eylemin herhangi bir çözümünün, anlamlı miktarda zaman alacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti