Borsa Haberleri

Doğan Holding: Otomotiv Haricindeki Sektörlerimiz 2024’te İyi Gidiyor

May 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Doğan Holding: Otomotiv Haricindeki Sektörlerimiz 2024’te İyi Gidiyor

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, şirketin 2024’teki performansına ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

Sanayi segmentinde ilk bir kaç ay yavaşlama gördüklerini belirten Göğüş, “Ancak ABD ve Avrupa’da talebin geri gelmeye başladığını anlıyoruz. Karel’de yatırımların tamamlanmasıyla beklentimiz artıyor. Karel bu yatırımlar ile Avrupa’nın en modern bağımsız elektronik tesisi haline geliyor. 3. çeyrek itibarıyla oradan beklentimiz büyük” diye devam etti.

“Otomotiv İlk Çeyrekte Yavaşladı”

Son dönemde atılan parasal sıkılaşma adımlarının otomotiv sektörüne yansıdığını ifade eden Göğüş “İlk çeyrekte yavaşlayan ana işimiz otomotiv. Ekonomik sıkılaşmayla birlikte bir miktar geri gidiş söz konusu.” dedi.

Göğüş, otomotiv sektörü haricindeki alanların ise “iyi” gittiğini ifade ederek “Sigorta sektöründe ise büyümemiz benzer tempoda gidiyor. Nisandan bu yana ihraç yaptığımız alanlarda hareketlenme görüyoruz.” dedi.

“Uzun Vadeli Borçlanmada Yabancı Paraya Döndük”

Sıkılaşmanın ve kamuda tasarruf kararlarının, şirket yatırımlarına büyük bir zarar vermediğinin altını çizen Göğüş şöyle konuştu:

Yatırım tarafını ikiye ayırıyorum. Mevcut işlerimiz ve yeni alanlar. Mevcut işlerimiz devam ediyor Galata Wind’da 2027-2028’e kadar 1000 Megavat’a çıkmayı hedefliyoruz. Uzun vadeli fonlama maliyetleri tüm dünyada arttı. Faizlerin yeniden düşmeye başlaması fonlama maliyetleri için önemli. Uzun vadeli borçlanmada yabancı paraya döndük TL’de uzun vadeli fonlama maliyeti çok yüksek. Bir kaç işimizde zorlanabiliriz. Birebir etkilendiğimiz bir alan gözükmüyor”

Atılan sıkılaşma adımları ve uygulanan ekonomi politikalarının “doğru” olduğunu düşündüklerini kaydeden Göğüş, Türkiye’nin kısa sürede sürdürülebilir büyümeye geçeceğini düşündüklerini belirtti.

“Otomotiv’de Halka Arz Olabilir”

Göğüş, yeni halka arzlar için belli kriterler olduğunu ifade ederek, şirketin gelecekte halka arz planlarına ilişkin olarak şöyle dedi:

“Bir kaç şirketimizi daha 2025 sonuna kadar halka arz etmeyi planlıyoruz. Sürdürülebilir bir karlılık ve performans ve iyi bir büyüme hikayesi halka arz kriterleri. Bu potaya giren en az 3 şirketimiz var. Otomotiv’de bunlardan bir tanesi. İlla onu yapacağız diye bir kural yok ama neden olmasın. Eylül ayında banttan ilk motosikletlerimiz çıkıyor. Seri üretimler 2025’ten sonra. “

“4-5 Sene İçinde 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapabiliriz”

Göğüş ayrıca, büyük ölçekli ve güçlü şirketlere yatırım yapabileceklerini belirtti. Göğüş “Önümüzdeki 4-5 sene içinde 1 milyar dolarlık bir yatırım yapma planımız var. ” dedi.

Doğan Holding: Otomotiv Haricindeki Sektörlerimiz 2024'te İyi Gidiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT