BIST Şirket Haberleri

Doğan Holding (DOHOL)’in 3. Çeyrekte Büyüme İvmesi Soğudu

November 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Doğan Holding (DOHOL)’in 3. Çeyrekte Büyüme İvmesi Soğudu

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. (DOHOL), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

• Şirket 2023 3. çeyrekte 1,1 milyar TL net kâr açıkladı. Açıklanan rakamda önceki çeyreğe göre 81%, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 34% gerileme görülüyor.

Faaliyet giderleri ile satış maliyetlerinde yaşanan artış ve Aytemiz hisselerinde 50% pay satışı sonucunda akaryakıt operasyonlarından sağlanan gelirde düşüş yaşanmasının, net kâr rakamında baskı oluşturduğu söylenebilir.

• 2023 3. çeyrekte; önceki çeyreğe göre 59%, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 239% artış sağlanarak 13,8 milyar net satış rakamına ulaşıldı. Net satışlarda yaşanan büyümede holdingin faaliyet gösterdiği; otomotiv, elektrik ve finansman/yatırım gibi çeşitli alanlardaki güçlü satış temposunun katkı sağladığı söylenebilir.

• 2023 3. çeyrekte FAVÖK; önceki çeyreğe kıyasla 64%, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 12% düşüş yaşadı.

• 2023 3. çeyrekte brüt kâr marjı, önceki çeyreğe kıyasla 20,3 puan, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 16,1 puan gerilemeyle 14,02% olarak gerçekleşti. Özellikle finans alanındaki faaliyetlerinde izlenen maliyet artışı başta olmak üzere; genel satış maliyetlerindeki artışın brüt kâr rakamında negatif etki oluşturduğu söylenebilir.

Güçlü yabancı para pozisyonu ve istikrarlı net nakit yapısıyla DOHOL; holding sektöründe görece düşük rasyolarda fiyatlanmasıyla, sıkılaşma politikaları çerçevesinde finansman maliyetlerin yükseldiği ve dövizde yukarı yönlü beklentilerin yoğunlukta olduğu mevcut konjonktürde defansif bir mali görünüm oluşturmaya devam ediyor. Fakat operasyonel anlamda özellikle maliyet artışlarından dolayı büyüme temposunda yavaşlama izleniyor.

• Genel çerçevede, mali yapısının güçlü ve defansif bir yapı izlenimi verdiği izleniyor. Gelecek süreçte maliyetlerde olası toparlanma, kurda olası yukarı yönlü ivmelenmeler kârlılıkta pozitif etki yaratabilir.

Doğan Holding (DOHOL)'in 3. Çeyrekte Büyüme İvmesi Soğudu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP