Bültenler

Disney’in Tema Parklarının Açılması Kazançlarını Sihirli Şekilde Etkileyecek Mi?

August 11, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Disney’in Tema Parklarının Açılması Kazançlarını Sihirli Şekilde Etkileyecek Mi?

Walt Disney (NYSE: DIS) için zorlu geçen yılın ardından, şimdilerde şirket mutlu bir sona hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyor.

Geçtiğimiz yıl Disney tema parkı gelirlerini alt üst eden, bu yıl hala tehdit etmeye devam eden, ve önümüzdeki yıl da etkilerinin süreceği öngörülen pandemiyi, tamamen ortadan kaldıracak bir ‘sihir’ yok gibi gözüküyor. Fakat Disney peri masalının bittiğini söylemek oldukça yanlış olur!

İyi haber şu ki, geçen yıl ile yapılan 2. çeyrek karşılaştırmaları, şirketin 3. çeyrekte mali kazançlarının daha olumlu seyredeceğini gösteriyor. Analistler, geçen yıl zorunlu kapanmalar sonucunda Disney tema parkların tepetaklak giden gelirlerinin, eğlence bölümlerinin yeniden açılması sayesinde, %43 oranında artacağı öngörülüyor.

Disney.jpeg
Disney+’ın başarısının da etkisiyle, satışların bir yıl önceki 11.78 milyar dolara kıyasla 16.8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Hisse başına kazancın, geçen yılki düzeltilmiş 0,08 sentin çok ötesine geçerek 0,55 dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Disney hisseleri (DIS) Mart ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 203 dolara ulaşmış ve akabinde S&P 500 Endeksinde(SPX) düşük performans göstermesinden bu yana %13 gerilemişti. Sonuçlar stoğu her iki yönde de hareket ettirebilecek olsa da örneğin JP Morgan (NYSE: JPM), DIS hisse senedi konusunda kendinden emin ve bu düşüşü bir satın alma fırsatı olarak görüyor. JPM analistleri Disney’in, sürdürdüğü dijital dönüşüm ve toparlanmanın da etkisiyle, 2021’de medya sektöründeki en iyi seçimleri olduğunu söylüyor.

Kaynak: Did DIS’s Open Theme Parks Bring The Magic Back To Earnings?