Borsa Haberleri

Disney’in Bilançosu, Yayın Sıkıntılarını Yansıtıyor

August 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Disney’in Bilançosu, Yayın Sıkıntılarını Yansıtıyor

Walt Disney’in (DIS) devam eden yayın sıkıntıları ve platformlarından içerik çekilmesinden kaynaklanan büyük yeniden yapılandırma maliyetleri, şirketin mali çeyrek sonuçlarına da yansıdı.

Öne çıkan rakamlar: Şirketin bilanço raporunda şu rakamlar dikkat çekti:

  • Şirket, bu dönemde 1,03 düzeltilmiş hisse başına kâr açıkladı. Beklenti, 0,95 dolardı. 
  • Disney’in gelirleri, 22,5 milyar dolar beklentinin altında, 22,33 milyar dolar oldu.
  • Bu dönemde şirketin açıkladığı 146,1 milyon toplam abone sayısı, 151,1 milyonluk tahminlerinde altında geldi. 

Disney, 1 Temmuz’da sona eren çeyreklik dönemde, bir önceki yılki 1,41 milyar dolar ya da hisse başına 0,77 dolarlık net gelirden, 460 milyon dolar ya da hisse başına 0,25 dolarlık net zarara geçti. 

Şirketin 22,33 milyar dolarlık geliri, 22,5 milyar dolar beklentinin altında kalsa da 4% yükseldi. 

📺 Abonelikler ve Netflix Etkileri

Disney’in Bilançosu, Yayın Sıkıntılarını Yansıtıyor

Disney’nin abone tarafındaki kayıpları, 1 Temmuz’da sona eren çeyreklik dönemde de devam etti. Şirket, bu çeyrekte 146,1 milyon Disney+ abonesine sahip olduğunu açıkladı; bu rakam, bir önceki çeyreğe göre 7,4%’lük bir düşüş ve Wall Street’in beklentilerinden daha büyük bir kayıp.

Abone kayıplarının çoğu, şirketin Hindistan Premier Ligi kriket maçlarının haklarını kaybetmesinin ardından kullanıcı sayısında 24%’lük bir düşüş yaşadığı Disney+ Hotstar’dan geldi.

Öte yandan Netflix’in (NFLX) yayın sektöründe büyük yankı uyandıran hesap paylaşımı kararı, görünüşe göre Disney’e de sıçramış.

Medya devinin CEO’su Bob Iger bilançoda açıklamada, şirketin Disney+, Hulu ve ESPN+’daki birçok yayın abonesinin şifrelerini ve hesaplarını çevrelerindeki diğer kişilerle paylaştığı gerçeğiyle nasıl başa çıkacağını “aktif olarak araştırdığını” söyledi.

AlphaSense/Sentieo tarafından sağlanan bir transkripte göre Iger, “Bu yılın ilerleyen zamanlarında, abone sözleşmelerimizi paylaşım politikalarımızla ilgili ek şartlarla güncellemeye başlayacağız ve 2024’te para kazanmayı teşvik edecek taktikleri uygulamaya koyacağız.” dedi. 

Şirket ayrıca abonelik ücretlerinde de fiyat artışına gitti. 12 Ekim’den itibaren aboneler reklamsız Disney+ üyeliği için ayda 13,99 dolar ödeyecek. 

Bu, şirketin şu anda uyguladığı ve geçen yaz açıklanan nispeten yeni bir fiyat olan 10,99 dolarlık aylık ücrete göre 27% artış anlamına geliyor. Reklam destekli Disney+ aboneliğinin fiyatı ise aylık 7,99 dolar olarak belirlendi.

Disney’in Bilançosu, Yayın Sıkıntılarını Yansıtıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch1, 2