Disney

Disney, Karışık Bilançosu Sonrası Ekside

May 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Disney, Karışık Bilançosu Sonrası Ekside

Eğlence devi Walt Disney (DIS), mali ikinci çeyrekte ağırlıklı olarak beklentilere paralel rakamlar açıklasa da şirketin zararı ve zor durumdaki geleneksel birimleri bilançonun zayıf noktaları oldu.

Şirket, bu dönemde 22,08 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,21 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Wall Street, 22,11 milyar dolar gelir ve 1,10 dolar düzeltilmiş kâr bekliyordu. 

Disney, bir önceki dönemdeki 1,27 milyar dolar ya da hisse başına 0,69 dolarlık kâra kıyasla, bu dönemde 20 milyon dolar ya da hisse başına 0,1 dolar bir zarar bildirdi. 

Disney’in eğlence amaçlı yayın uygulamaları Disney+ ve Hulu’nun ilk kez bu çeyrekte kâra geçmesiyle Disney’in toplam segment faaliyet kârı 17% arttı. ESPN+ ile birleştirildiğinde ise yayın birimleri bu çeyrekte 18 milyon dolar zarar etti ve bu, bölümün bir yıl önce bildirdiği 659 milyon dolarlık zararın çok daha altında geldi. 

Disney+ Core abone sayısı, bu dönemde 6 milyondan fazla artarak 117,6 milyon küresel aboneye ulaştı. Toplam Hulu abone sayısı 1% artışla 50,2 milyona yükselirken, ESPN+ abone sayısı ise 2% azalarak 24,8 milyona geriledi.

Şirketin bir diğer önemli birimi olan ABD parkları ve deneyimleri geliri, 7% artışla 5,96 milyar dolara yükselirken, uluslararası satışlar Hong Kong Disneyland Resort’ta artan katılım ve yüksek fiyatlar nedeniyle 29% artışla 1,52 milyar dolara ulaştı.

🎞️ Geleneksel Birimler Zorlanıyor

Her yıl milyonlarca Amerikalı kablolu televizyonu bırakırken, Disney’in televizyon işi zemin kaybetmeye devam etti. ESPN gelirleri 3% artışla 4,21 milyar dolara yükselirken, işletme kârı ise 9% düşüşle 799 milyon dolara geriledi. Bu görünüme düşen reklam gelirleri, kablolu yayın abonelerindeki düşüş ve Kolej Futbolu yayınlarından kaynaklanan yüksek programlama maliyetleri neden oldu.

İçerik satışları, lisanslama ve gişeyi de içeren diğer gelirler, Disney’in bu çeyrekte gişe rekorları kıran herhangi bir filmi olmadığı için 40% düşerek 1,39 milyar dolara geriledi. Disney, geçen yılın çeyreğinde Aralık 2022’de gösterime giren ve 2,3 milyar dolardan fazla küresel gişe hasılatı elde eden “Avatar: The Way of Water” filminin devam eden performansından da faydalanıldığını belirtti.

Disney, Karışık Bilançosu Sonrası Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Walt Disney Company