Borsa Haberleri

Disney Hisseleri Neden Düşüyor?

November 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Disney Hisseleri Neden Düşüyor?

Eğlence devi Walt Disney (DIS), video akış hizmetinden zarar etmesi üzerine hisselerinin 9% düşmesiyle salı günü Wall Street kazanç öngörülerini yakalayamadığını duyurdu.

● Şirket temmuz-eylül arasında analistlerin beklediğinden daha fazla müşteri kazansa da, artık medya yatırımcılarının çoğu video akış hizmeti aboneliği rakamlarından elde edilen kâra odaklanıyor.

● Disney, yayın platformunu oluşturmak ve Netflix (NFLX) ve diğer isimlerle rekabet etmek için milyarlarca dolar harcadı. Ana markası olan Disney+ 161 milyonluk Factset tahminlerini aşarak, dördüncü mali çeyrekte 164,2 milyon abone kazandığını açıkladı. Doğrudan tüketiciye hizmet olarak bilinen video akış birimi, dönem boyunca 1,5 milyar dolar kaybetti.

● PP Foresight analisti Paolo Pescatore konuya ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu: “Bu, Netflix’in yaşadıklarına oldukça benzer bir süreç. Kârlılığı sihirli bir değnekle düzeltemeyeceğimizden, yayıncılık sektörünün ilerleyen dönemde daha fazla sıkıntı yaşamasını ve daha fazla zarar etmesini öngörüyoruz.”

Disney’in süregelen faaliyetlerden elde ettiği net gelir çeyrek dönemde 1% artarak 162 milyon dolara ulaştı. Disney bazı birimler dışında hisse başına 30 sent kazanarak Wall Street’in 55 sent hedefini yakalayamadı.

● 20,15 milyar dolarlık gelir ise ortak tahmin olan 21,25 milyar doların altında kaldı.

Disney hisseleri yaklaşık 9% düşüşle 91,35 dolara geriledi.

Disney Hisseleri Neden Düşüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters