Borsa Haberleri

Disney, Fox ve Warner Bros Ortak Bir Spor Yayın Platformu Kuracak

February 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Disney, Fox ve Warner Bros Ortak Bir Spor Yayın Platformu Kuracak

Fox (FOXA), Walt Disney’in (DIS) ESPN’i ve Warner Bros Discovery (WBD), televizyon izlemeyen genç izleyici kitlesine hitap etmek için bu sonbaharda bir spor yayın platformu kuracaklarını açıkladı. 

Medya devleri; ABD Ulusal Futbol Ligi, Ulusal Basketbol Birliği, Major League Baseball, FIFA Dünya Kupası ve üniversite müsabakalarını kapsayan geniş profesyonel ve üniversite spor hakları portföyünden yeni bir hizmet oluşturmak için ortak bir girişim kuracak.

Henüz adı belirlenmeyen hizmet; ESPN, TNT ve FS1 gibi televizyon kanallarının yanı sıra yayınlanan spor içeriklerini de barındıran bir program paketi sunacak. Aboneler ayrıca Disney+, Hulu ya da Max’ten bir yayın paketinin parçası olarak platforma abone olma seçeneğine de sahip olacak.

Disney CEO’su Bob Iger yaptığı açıklamada, “Bu, diğer liderlerin spor programlarının yanı sıra ESPN kanallarının tamamının tüketicilere sunulacağı anlamına geliyor.” dedi. 

Yeni girişim, eşit yönetim kurulu temsiline sahip olacak ve spor içeriklerini lisanslamayı kabul edecek olan üç medya şirketinin ortak sahipliğinde olacak. Yeni oluşumu bağımsız bir yönetim ekibi işletecek.

Spor merkezli hizmet, geleneksel televizyon dışında ABD’de spor için büyük bir pazar olduğunun farkına varıldığına işaret ediyor. 

Bu fırsattan yararlanmayı hedefleyen platform ayrıca, medya şirketlerine giderek daha maliyetli hale gelen spor haklarından para kazanmanın bir başka yolunu sunuyor.

Activate Consulting’den medya analisti Michael J. Wolf, bu girişimin ABD’de yüksek hızlı internet erişimi için ödeme yapan ancak ücretli TV abonesi olmayan 40 milyon haneye hitap edeceğini söyledi.

Tüm spor dallarını kapsayan dijital bir teklifin, milyonlarca tüketici için video akışı sağlayan Amazon (AMZN), Apple (AAPL) ve Roku (ROKU) kullanıcılarına da hitap etmesi muhtemel.

Disney, Fox ve Warner Bros Ortak Bir Spor Yayın Platformu Kuracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters