Disney

Disney de Şifre Paylaşım Kurallarını Sıkılaştıracak

April 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Disney de Şifre Paylaşım Kurallarını Sıkılaştıracak

Walt Disney’in (DIS) streaming hizmetinin haziran ayından itibaren şifre paylaşımını engellemeye başlayacağını açıklayan CEO Bob Iger, bu hamleyle eğlence şirketinin abone sayısını artırmaya ve işini daha kârlı hale getirmeye çalıştığını söyledi.

CNBC’ye verdiği röportajda Iger, yayın endüstrisinde konsolidasyona ihtiyaç duyulduğunun sinyalini verdi ve Disney’in “eninde sonunda” bu iş için çift haneli marjlar hedeflediğini söyledi.

Disney’e benzer şekilde internet üzerinden yayın yapan streaming rakibi Netflix’in (NFLX) şifre paylaşımını engellemesi, 2023’ün ikinci yarısında şirketin yaklaşık 22 milyon abone kazanmasına ve Wall Street beklentilerini alt üst etmesine yardımcı olmuştu.

Iger’in röportajı, Disney yatırımcılarının şirketin televizyon yayıncılığı çağında düşük performans gösterdiğini savunan Nelson Peltz’in de aralarında bulunduğu aktivist yatırımcılarla girdiği vekalet savaşında kendisine ve diğer şirket yöneticilerine destek vermesinden sadece bir gün sonra geldi.

Vekalet oylaması yönetim kurulunun kararlı bir onayıydı.” diyen Iger, şirketin hissedarların önemli bir endişesi olan CEO’nun halefi konusunu “çok ciddiye aldığını” belirtti.

Bu galibiyet Iger’in elini oldukça kritik bir dönemde güçlendirdi. Disney, film ve televizyon serilerini yeniden canlandırmaya, yayın biriminin kârlılığını artırmaya ve spor ağı ESPN’in dijital geleceğini inşa etmek için ortaklar bulmaya çalışıyor.

Disney de Şifre Paylaşım Kurallarını Sıkılaştıracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters