Disney

Disney Beklentileri Aştı, Kâr Tahminini Yükseltti

Disney Beklentileri Aştı, Kâr Tahminini Yükseltti
Google News Icon Takip Et

Medya devi Walt Disney (DIS), gelirlerin durgunluğunu koruduğu dördüncü çeyrekte maliyetleri azaltma çabalarının meyvesini topladı ve beklentileri aşan rakamlar açıkladı. 

Önce rakamlara bakalım. 2023’ün son çeyreğinde gelirleri yıllık bazda yatay seyrederek 23,55 milyar dolar olan şirket, 23,64 milyar dolarlık beklentinin hafif altında kaldı. 

Ancak net kâr, geçen yılın aynı dönemindeki 1,28 milyar dolardan 1,91 milyar dolara yükseldi. Şirketin düzeltilmiş hisse başına kârı da 0,99 dolar konsensüsün üzerinde, 1,22 dolar oldu. 

Disney’in doğrudan tüketiciye yönelik birimi bu çeyrekte 138 milyon dolar faaliyet zararı bildirdi. ESPN+’daki performans da dahil olmak üzere, tüm yayın işletmelerinin zararları geçen yılki 1,05 milyar dolardan bu çeyrekte 216 milyon dolara geriledi.

Disney+ çekirdek aboneleri, fiyat artışları nedeniyle bir önceki çeyreğe göre 1,3 milyon azaldı ancak şirket, abonelik maliyet artışları nedeniyle kullanıcı başına ortalama gelirde bir artış gördü.

Şirket, 2024 mali yılı sonuna kadar maliyetleri en az 7,5 milyar dolar azaltma hedefine ulaşma ya da aşma yolunda olduğunu belirtirken, 2024 mali yılında hisse başına 4,60 dolar kâr beklediğini söyledi. Bu oran, 2023’teki tahminlere göre en az 20% daha yüksek.

Disney ayrıca Fortnite stüdyosu Epic Games’in 1,5 milyar dolarlık hissesini satın alacağını belirtirken, şirketin bilançosu salı günü Fox (FOXA) ve Warner Bros. Discovery (WBD) ile bu yıl içinde yeni bir spor yayını girişimi başlatacağını duyurduktan bir gün sonra geldi. 

Bir dizi duyuru ve maliyet düşürme girişimlerindeki ilerleme, şirketin aktivist yatırımcı Nelson Peltz’in sonuçlarını iyileştirme baskısıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi.

Peltz, bir yıl önce şirketin çok sayıda maliyet düşürme girişiminde bulunmasının ardından Disney’e karşı yürüttüğü vekâlet savaşını sonlandırmış olsa da, geçtiğimiz sonbaharda yönetim kurulunu sarsmak ve kendisi ile eski Disney CFO’su Jay Rasulo’ya bir koltuk kazandırmak için mücadelesine kaldığı yerden devam ediyor. 

Peltz, şirket hisselerindeki düşüş, konsensüs kâr tahminlerindeki azalma ve hayal kırıklığı yaratan stüdyo içerikleri sebebiyle yönetim kurulunun değiştirilmesi için şirkete baskı yapıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Walt Disney