Borsa Haberleri

Disney+ Abone Sayısını Artırdı

August 11, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Disney+ Abone Sayısını Artırdı

Disney (DIS), mali üçüncü çeyrekte analist tahminlerini önemli ölçüde geride bırakmayı başardı. Çarşamba günü, Disney+ aboneliklerinin analistlerin 147 milyonluk tahminini aşarak 152,1 milyona yükseldiği açıklandı. Söz konusu açıklamanın ardından şirketin hisselerinde 6%’dan fazla artış yaşandı. Şirketin Disney+ için kullanıcı başına ortalama gelirleri bu çeyrekte 5% azaldı. Buna ek olarak Disney, platformun 2024 tahminini 215 milyon aboneye düşürdü ancak aynı yılın sonunda yüksek kâra ulaşacaklarını bildirdi. Genel olarak şirket, yerel tema parklarında beklenenden daha iyi kazançlar elde etti. Disney CEO’su Bob Chapek, şirketin Disneyland’de karakterlerle karşılama ve tiyatro gösterileri gibi etkinliklerini geri getireceğini söyledi. 

Disney+, Abonelik Planlarının Fiyatını Artıracak

Mali üçüncü çeyrekte Disney+, Hulu ve ESPN+ ile birleşti ve yüksek içerik maliyeti nedeniyle 1,1 milyar dolar kaybetti. Disney’in kullanıcı başına ortalama geliri ABD ve Kanada’da daha fazla müşterinin ucuz ve çoklu ürün teklifi alması nedeniyle ilgili çeyrekte 5% geriledi. Reklamlı Disney+ planı, 8 Aralık tarihinden itibaren ABD’de 7,99 dolara yükselecek. Reklamsız aboneliğin fiyatı ise 38% artarak 10,99 dolara çıkacak. Disney daha önce Disney+ için 2024 yılına kadar 260 milyon abone hedefi belirlemişti. Ancak bu tahmini önce 245 milyona ardından 215 milyona indirdi. Bununla birlikte aynı yıla dair kâr beklentisini ise değiştirmeden yineledi. 

Disney, Disneyland Parklarından Yüksek Kazanç Elde Etti

Disney, yerel tema parklarında artan harcamalara bağlı olarak beklenenden daha iyi kazanç elde etti. Şirketin bu alandaki kazancı 72% artışla 4,3 milyar seviyesinden 7,4 milyar dolara ulaştı. Yeni dijital özellikleri Genie+ ve Lightning Lane ile konuk deneyimini iyileştiren şirket, aynı zamanda kişi başına ortalama bilet gelirini de artırdı. Disney’in finans direktörü Christine McCarthy, “Talebin henüz hiç azaldığını görmedik ve yoğunluktan dolayı yeni rezervasyon yapamadığımız günler var.” dedi. 

Disney+ Abone Sayısını Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı